Grand Opsiyon - 60 Saniye Opsiyonlarıyla Yatırımlarınıza Başlayın Bonus Fırsatını Kaçırmayın!
ana sayfa > Bankacılık > Kredi Dosya Masrafları İçin Tüketici Hakem Heyetine Verilecek Dilekçe

Kredi Dosya Masrafları İçin Tüketici Hakem Heyetine Verilecek Dilekçe

Pazartesi, 02 Tem 2012 28.802 yorum ekle yorumlara git

Kredi Dosya Masrafları İçin Tüketici Hakem Heyeti Dilekçe Örneği


Bankalardan çekmiş olduğunuz kredilere ait sizlerden haksız yere alınmış olan dosya masrafı vb isimler adı altında faiz harici giderleri son 10 yılla sınırlı olmak üzere geri almak için tüketici Hakem heyetine sunmanız gereken dilekçe örneği aşağıda yer almaktadır.

Kredi Dosya Masrafları İçin Tüketici Hakem Heyetine Verilecek Dilekçe Örneği Fakat unutulmaması gereken bir husus var ki talep ettiğiniz dosya masraflarının toplam tutarının 1.161,67 TL altında olması gerekmektedir. Eğer kredi çekerken sizden bu rakamın üstünde bir dosya masrafı kesilmişse tüketici hakem heyetine değil mahkemeye başvurmanız gerekmektedir. Ayrıca hukuki deliller kısmını ekleyeceğiniz belgelere göre düzenlemeyi unutmayın.

Tüketici hakem heyetine gitmeden önce uzlaşmacı bir niyetinizin olduğunu göstermek amacıyla Kredi Dosya Masrafları İçin Bankaya Verilecek Dilekçe Örneği konusundaki dilekçe ile bankanıza başvurun ve olumsuz cevap almanız halinde bu cevap yazısı ile birlikte aşağıdaki dilekçeyi hazırlayıp tüketici Hakem Heyetine başvurunuz.

Kredi Dosya Masrafları İçin Tüketici Hakem Heyeti Dilekçe Örneği

T.C. ……………………….. KAYMAKAMLIĞI
(Tüketici Hakem Heyeti Başkanlığı’na)

Şikayet Eden :
Adres :
E- Posta&Telefon :
Şikâyet edilen :
Adresi :
Şikayetin parasal değeri :
Şikayetin tarihi :
Şikayetin konusu : Dosya masrafı adı altında alınan ……………… -TL’nin iadesi talebimdir. (4077/6-10. maddeleri)

Açıklamalar:
1-)
……………… Bankası, …………………. şubesinden ………………………. tarihinde
………………………. adı altında ………………. Türk Lirası nakit ödemeli kredi aldım.

2-) Banka ile işbu krediye ilişkin olarak sözleşme imzalamış bulunmaktayım. Ancak bu sözleşmenin bir örneği tarafıma verilmediği gibi önceden hazırlanmış matbu sözleşme olması dolayısıyla sözleşmenin içeriğine müdahale hakkım verilmemiş ve benimle de müzakere edilmemiştir. (4077/6. Madde )

3-) Kaldı ki sözleşmeler taraflar arasında akdedilirken, sözleşme hürriyeti ilkesine bağlı olarak taraflar arasında dengesizliğe yol açacak veya bir taraf aleyhine olacak bir maddenin hukuken bağlayıcılığı yoktur (4077/6. Madde )

4-) Krediye bağlı sözleşmelerde dosya masrafı ve benzeri isimler altında yapılacak kesintilerde taraf olan tüketiciye önceden bilgilendirme yapılması zorunluluğu bulunmaktadır. Yine bu bağlamda tüketici dosya masrafı işlemine bağlı olarak rıza ve onayını sözleşme içinde kaim bulunan madde karşısına kendi yazısıyla tarih ve imza koyması halinde bu sözleşmenin bağlayıcılık hükmü ile geçerliliği olacaktır. Aksi bir durum satıcının/kredi verenin ispat yükü yasal hüküm gereğidir (4077/6. Madde ). Eğer tüketici kendi rızası ile dosya masrafı ücretini ödemeyi kabul etmiş olsaydı bu duruma itiraz etme hakkı bulunmayacaktı.

5-) 4077 Sayılı kanunun 10. maddesine göre; “Tüketici krediyi, bir mal veya hizmet edinmek amacıyla nakit olarak alır. Kredi sözleşmesinin yazılı yapılması ve bir nüshasının tüketiciye verilmesi zorunludur. Sözleşmede öngörülen kredi şartları tüketici aleyhine değiştirilemez. Sözleşmede;
a) Tüketici kredisi tutarı,
b) Faiz ve diğer unsurlarla toplam borç tutarı,
c) Yıllık faiz oranı,
d) Ödeme tarihleri, anapara, faiz, fon ve diğer masrafların ayrı ayrı belirtildiği ödeme planı,
e) İstenecek teminatlar,
f) Akdi faizin yüzde otuzunu geçmeyecek faizi oranı,
g) Borçlunun temerrüde düşmesinin hukuki sonuçları,
h) Kredinin vadesinden önce kapatılmasına ilişkin şartlar,
Kredi veren, kredi sözleşmesi esnasında bu bilgileri vermek zorundadır. Fakat bu bilgileri vermekten imtina ederek ve bilerek tüketiciden hile ile gizleyip mağduriyetine sebebiyet vermektedir. Bu durum 4077 Sayılı kanunun ilgili 4/A maddesine göre ayıplı hizmettir. Tüketicinin, satıcıya ayıbı bildirme süresi dolayısıyla yasal olarak iki yıl ile sınırlıdır. Ve yasal seçimlilik haklarından birini tercih etme hakkına sahiptir. Dolayısıyla benden haksız ve hukuksuz olarak dosya masrafı adı altında alınan ……..- Türk Lirasının tarafıma iade edilmesi gerekir.

6-) Bahse konu şikâyet 4077 Sayılı Kanunun ilgili 22/5. Maddesi hükmü gereğince Hakem Heyeti yetki ve görev alanı içerisinde bulunmaktadır.

7-) İşbu şikâyet ikâmesinde Hakem Heyetine başvurmak zarureti doğmuştur.

Hukuki Sebepler: 4077 Sayılı Kanun ile diğer ilgili tüm mevzuat.
Hukuki Deliller: Kredi Sözleşmesi, ödeme belgesi, ihtarname, posta gönderi ekleri, bilirkişi incelemesi, fazlaya ilişkin delil sunma.
İstem Sonucu: Yukarıda arz ve izah edilen nedenlerle; haksız ve hukuksuz olarak alınmış bulunan …….- Türk Lirası bedelin tarafıma iade sine Karar verilmesini saygıyla arz ve talep ederim.

Şikâyet Eden

Telefon
Adres
…./…../2012
Ad, soyad,
İMZA

Sorularınızı ve görüşlerinizi yorum yazarak bildirebilirsiniz.

Ortak Ticaret

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: -1 (from 1 vote)
Kredi Dosya Masrafları İçin Tüketici Hakem Heyetine Verilecek Dilekçe, 10.0 out of 10 based on 1 rating

Bu Yazıyı Faydalı Bulduysanız Arkadaşlarınzla Da Paylaşmayı Unutmayın!

PinterestKredi Dosya Masrafları İçin Tüketici Hakem Heyetine Verilecek Dilekçe konusunu Ask, Bing, Google, Yahoo ve Yandex arama motorlarında arayabilirsiniz.

  1. şimdilik yorum yok.
  1. şimdilik geri bağlantı yok

Dikkat: Yorumlarınızın onaylanabilmesi ve varsa sorularınıza cevap alabilmeniz için yukarıdaki formu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmanız gerekmektedir. Sahte email adresi ile doldurulan uydurma yorumlar onaylanmadan silinecektir.

Bu Konu için Popüler Arama Terimleri:

tüketici hakem heyeti dosya masrafı dilekçe örneği, tüketici mahkemesi dosya masrafı dilekçe örneği, tüketici hakem heyeti dilekçe örneği dosya masrafı, tüketici mahkemesi dilekçe örneği dosya masrafı, tüketici mahkemesi dilekçe örneği, tüketici hakem heyeti dilekçe örneği, dosya masrafı hakem heyeti dilekçe örneği, tüketici hakem heyeti dilekçe örneği banka, tüketici hakem heyeti banka dosya masrafı dilekçe örneği, dosya masrafı tüketici hakem heyeti dilekçe, dosya masrafı (hakem heyeti dilekçe) örneği, konut kredisi tüketici hakem heyeti dilekçe örneği, tüketici hakem heyeti dosya masrafı, tüketici hakem heyeti dosya masrafı iadesi dilekçesi, tüketici hakem heyeti kredi dosya masrafı dilekçe örneği, tüketici hakları dilekçe örneği word, hakem heyeti dilekçe örneği dosya masrafı, dosya masrafı dilekçe örneği indir, tüketici hakem heyetine verilecek dilekçe örneği, dosya masrafı iadesi dilekçe örneği word, dosya masrafı dilekçe örneği word, dosya masrafı için tüketici hakem heyetine dilekçe, tüketici hakem heyeti dilekçe örneği 2012, konut kredisi dosya masrafı TÜKETİCİ MAHKEMESİ dilekçe örneği, tüketici hakem heyeti kredi dosya masrafı, dosya masrafı tüketici hakem heyeti dilekçe örneği, dosya masrafı tüketici mahkemesi, tüketici hakem heyetine dosya masrafı dilekçe örneği, tüketici hakem heyeti konut kredisi dilekçe örneği, hakem heyetine verilecek dilekçe örneği, tüketici hakem heyeti dosya masrafı iadesi, hakem heyeti dosya masrafı dilekçesi, tüketici hakem heyeti banka dilekçe örneği, dosya masrafı hakem heyeti dilekçesi, dosya masrafı hakem heyeti dilekçe, kredi masrafı iadesi dilekçe örneği indir, hakem heyeti dosya masrafı dilekçe örneği, tüketici mahkemesine dosya masrafı dilekçe örneği, konut kredisi hakem heyeti dilekçe örneği, kredi masrafı iadesi dilekçe örneği word, dosya masrafı için tüketici mahkemesine dilekçe örneği, dosya masrafı iade dilekçesi örneği indir, tüketici hakem heyeti banka dosya masrafı, kredi dosya masrafı tüketici hakem heyeti, tüketici hakem heyetine verilen dilekçe örnekleri, hakem heyeti dilekçe örneği, tüketici mahkemesi konut kredisi dilekçe örneği, kredi dosya masrafı hakem heyeti dilekcesı, tüketici hakem heyeti kredi masrafları, tüketici mahkemesi dosya masrafı iade dilekçe örneği