Grand Opsiyon - 60 Saniye Opsiyonlarıyla Yatırımlarınıza Başlayın Bonus Fırsatını Kaçırmayın!
ana sayfa > Sosyal Güvenlik Kurumu > SGKdan Dul Kadınlara Verilen Çifte Maaş Hakkında Açıklama

SGKdan Dul Kadınlara Verilen Çifte Maaş Hakkında Açıklama

Cumartesi, 07 Nis 2012 6.783 yorum ekle yorumlara git

SGK’dan Dul Kadınlara Verilen Çifte Maaş Hakkında Açıklama


SGK'dan Dul Kadınlara Verilen Çifte Maaş Hakkında AçıklamaSGK, çalışmayan ve evli olmayan bayanlara pozitif ayrımcılık yaparak vefat eden babalarından kalan emekli maaşını alma hakkı tanıyor. Benzer şekilde eşi vefat eden bayanlar da eşlerinin emekli maaşını alabilmektedir. Fakat bunlar arasında tercih yapılması gerekmektedir. Hem eşi hem de babası ölen bir bayan ikisinin maaşından sadece birini (genelde yüksek olanı) tercih ederek alabilmektedir.

Yargıtay’ın eşinden ölüm aylığı alan dul kadının, ölen babasından da aylık almak istemiyle açtığı davayı reddeden mahkeme kararını bozduğunu açıkaldıktan sonra SGK’ya yoğun bir talep olunca SGK Başkanı konu hakkında açıklama yaptı.

SGK Başkanı Fatih Acar, Yargıtay’ın dul kadına ölen eş ve babasının aylıklarının bağlanması kararına ilişkin, “Yargıtay kararının gerekçesini görmeden bir şey yapmamız doğru olmaz, öncelikle gerekçeli kararı bekliyoruz” dedi.

Acar, yaptığı açıklamada, Yargıtay’ın eşinden ölüm aylığı alan dul kadının, ölen babasından da aylık almak istemiyle açtığı davayı reddeden mahkeme kararını bozduğunu hatırlatarak, Yüksek Mahkeme’nin, 506 sayılı Kanun’a eklenen geçici maddeyle 6 Ağustos 2003’den önce hak sahibi kız çocuklarına bağlanan gelir ve aylıkların, evlenme ve çalışma halleri hariç geri alınmayacağını hükme bağlandığı için 6 Ağustos 2003’ten önce ölen babası nedeniyle hak sahibi olan davacının, eşinden ölüm aylığı alsa bile babasından da ölüm aylığı alabileceğine karar verdiğini hatırlattı.

Mevzuattaki konuyla ilgili hükümlerin açık ve net olduğuna işaret eden Acar, 506 sayılı Kanun’un 68. maddesine göre, bir kadının hem babasından hem de eşinden aylığa hak kazanması durumunda, bu aylıklardan sadece yüksek olanının ödendiğini söyledi.

Acar, 5510 sayılı Kanun’un 54. maddesinde ise hangi aylığın alınacağının kişilerin tercihine bırakıldığını ifade ederek, şunları söyledi:

Bazen hak sahibi düşük olan aylığı da talep edebiliyor. Yargıtay da böyle bir karar vermiş. Kararın gerekçesini görmeden bir şey yapmamız doğru olmaz, öncelikle gerekçeli kararı bekliyoruz. Gerekçeli karar geldikten sonra kurum olarak bunu değerlendireceğiz ve kamuoyuna da bu konuyla ilgili bir açıklama yapacağız.

Vatandaşların kurum ünitelerine başvurmasını gerektiren bir durum yok. Vatandaş rahat olsun, ‘acaba ben hakkımı mı kaçırıyorum’ gibi bir duyguya kapılmasın. Vatandaşlarımız sakin olsun, sonuçta biz kurum olarak yargı kararı neyse uyarız.

Ayrıca, Yargıtay kararına göre, dul kadının ölen babasından ve eşinden aylık alabilmesi için ölen babanın ve eşin SSK emeklisi olması gerekiyor. Ayrıca bunlardan birinin ölüm tarihinin 6 Ağustos 2003’ten önce olması gerekiyor.

Anlaşılan o ki; bu durum şimdilik kişiye özel görünmekte ve genel bir anlam ifade etmemektedir.

Sorularınızı ve görüşlerinizi yorum yazarak bildirebilirsiniz.

Ortak Ticaret

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Bu Yazıyı Faydalı Bulduysanız Arkadaşlarınzla Da Paylaşmayı Unutmayın!

PinterestSGKdan Dul Kadınlara Verilen Çifte Maaş Hakkında Açıklama konusunu Ask, Bing, Google, Yahoo ve Yandex arama motorlarında arayabilirsiniz.

 1. tamam
  Pazartesi, 18 Haz 2012 zamanında 18:14 | #1

  ben 5 aydır ssk emeklisiyim çalışıyordum çıkışımı aldım babamın bağkurunu alabilirmiyim bu arada annemde bu yıl vefet etti

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -1 (from 1 vote)
 2. Perşembe, 21 Haz 2012 zamanında 02:54 | #2

  Evet alabilirsiniz.

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 1. şimdilik geri bağlantı yok

Dikkat: Yorumlarınızın onaylanabilmesi ve varsa sorularınıza cevap alabilmeniz için yukarıdaki formu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmanız gerekmektedir. Sahte email adresi ile doldurulan uydurma yorumlar onaylanmadan silinecektir.

Bu Konu için Popüler Arama Terimleri:

dul bayanlara verilen maaş, dul bayanlara devlet yardımı, dul maaşı nasıl sorgulanır, dul maaşı nasıl öğrenilir, dullara verilen haklar, dul bayanlara çift maaş, dullara tanınan haklar, dul bayanlara çifte maaş, bayanlara verilen krediler, dul bayana çift maaş, dullara çift maaş son durum, dul kadınlara verilen haklar, dul maaşına nasıl başvurulur, dul kadınlara verilen maaş, dul kadınlara tanınan haklar, emekli bayana iş imkanı, dul maaşı varmı nasıl öğrenilir, dul kadınlara kredi, ticaret nasıl öğrenilir, dul bayanlara iş imkanı, devletin dul kadınlara tanıdığı haklar, dul kadınlara kredi imkanı, dullara çift maaşta son durum, babasinin maaşini almak için dilekce orneği, babalarından maaş, dullara tanınan imkanlar, dul kadınlara iş imkanı, Dul kadınlara sunulan imkanlar, çifte maaş için dilekçe, çifte maaş dilekçe örneği, dul kadına çift maaş dilekçesi, dul kadına iki maaş nasıl başvuruluyor, kadınlara verilen paralar, ölüm aylığı nasıl sorgulanır, dul kadın maaşı nasıl öğrenilir, sgk\ya dul bayana babasından maaş dilekçe örneği, dul aylığı çıkıp çıkmadığını nasıl öğrenilir, bayanlara verilen iş kredisi, SGK BABASINDAN FAYDALANAN DUL KADINLAR, babasinin maaşini almak icin yazilan dilekçe, dul kadınlara verìlen kredi, dul maaşına kredi, yargıtay dilekçe örneği, kadınlara verilen öğrenci parasını nasıl öğrenebilirim, dul bayanlar sgk dan nasıl, DULLUK MAAŞI NEREDEN ÖĞRENİLİR, kadınlara verilen teşvik nereden, yargıtayın dul kadın icin gerekceli kararı, dul kadınların çift maaş dilekçesi, ölen eş ve çocuktan maaş alma