Grand Opsiyon - 60 Saniye Opsiyonlarıyla Yatırımlarınıza Başlayın Bonus Fırsatını Kaçırmayın!
ana sayfa > Bankacılık > Son 10 Yıla Dönük Kredi Dosya Masraflarınıı Nasıl Geri Alabilirsiniz?

Son 10 Yıla Dönük Kredi Dosya Masraflarınıı Nasıl Geri Alabilirsiniz?

Cuma, 31 Ağu 2012 7.452 yorum ekle yorumlara git

Son 10 Yıla Dönük Kredi Dosya Masraflarınıı Nasıl Geri Alabilirsiniz?


Son 10 Yıla Dönük Kredi Dosya Masraflarınıı Nasıl Geri Alabilirsiniz? Bankaların faaliyetleri gereği vermiş olduğü krediler için faiz haricinde talep etmiş olduğu kredi kartı aidatı, hesap işletim ve dosya ücreti gibi 31 farklı kategoride alınan ücretlerin kaldırılmasını öngören Tüketici Kanun Taslağı’yla bankaların aldığı masrafların kaldırılması için düğmeye basılmıştı.

HaberTürk’ün konuyla ilgili haberi aşağıdadır:

Yargıtay kararlarına karşın kredi kullanan vatandaşlardan dosya masrafı adı altında aldığı paraları geri ödemeyen uyanık bankalara yerel mahkemelerden bir karar daha çıktı.

Yargıtay’ın “dosya masrafına iade” kararının ardından, her türlü kredi kullanıcısı geriye dönük olarak 10 yıllık kredi masraflarını alabilecek. Son 10 yılda kredi kullanan 12 milyon vatandaş bu haktan yararlanabilecek. Yargıtay kararının ardından bankalara dilekçe yağmaya başladı.

Döküm Ücreti de İstiyorlar!


Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın “tefeci” olarak nitelediği bankalar mahkeme kararlarına kulak tıkıyor. Yaklaşık 30 kalemde alınan ücretlere her gün bir yenisi ekleniyor. Son bir yılda, Kastamonu’dan Yozgat’a, Isparta’dan Adana’ya kadar birçok tüketici mahkemesinden kredi kullanan tüketiciden alınan masrafların iadesine yönelik onlarca karar çıktı.

Sabah gazetesinin haberine göre, İş Bankası başta olmak üzere bazı bankalar müşterilerince yapılan itiraz ve açılan davalar sonucunda kredi masraflarını iade etmeye başladı. Bazı bankalar ise “gidin dava açın” diyerek, müşteriyi kapıdan çeviriyor. Finansbank, kaymakamlıklar bünyesindeki ilçe tüketici hakem heyetini adres gösterirken, Garanti Bankası da geriye dönük olarak ücret, komisyon dökümlerini istiyor. Elinde belgesi olmayandan da her bir döküm için 30-40 lira talep ediliyor.

Birlikten Hukuki Destek


Bankalar, kredi sözleşmesinde böyle bir masrafın alınacağı dair hüküm yoksa ve istediği masrafın nedenini ispatlayamıyorsa vatandaştan aldığı ücretleri geri ödemek zorunda. Tüketiciler Birliği, başvuruda bulunan vatandaşlara her türlü hukuki desteği veriyor.

Mahkemeye Başvurun


Bankanın kredi dosya masrafını iade etmesi durumunda sorun kalmayacak. Bankanın dosya masrafını ödemeyi kabul etmemesi durumunda, kaymakamlıktan hakem heyetine gidin.

Dosya masrafı miktarı bin 161 liranın altındaysa bulunduğunuz ilçenin tüketici hakem heyetine dilekçe ile başvurun. Dilekçe vermenizin ardından 1-3 ay arasında sonuç çıkıyor. Sonuç çıktıktan sonra şahıs ve bankaların karara itiraz için 15 gün yasal süreleri bulunuyor.

Dosya masrafı bu tutarın üzerinde ise tüketici mahkemesine dava açın.

Bankalardan Masrafları Nasıl Alacaksınız?


Kredi kullandığınız banka genel müdürlüğüne hitaben bir mektup yazarak ödediğiniz dosya masrafının iadesini talep edin. Bu mektubun iadeli taahhütlü olmasına dikkat edin.

Kredi çektiğiniz banka şubesine de başvuruda bulunabilirsiniz. Mektubunuzda, tüketici mahkemeleri ve Yargıtay kararıyla “kredi masraflarının haksız şart niteliğinde, tüketicilerden tahsilinin haksız olduğu sabitlenmiştir” ibaresini kullanmayı unutmayın.

Mektubunuzda, son 10 yılla sınırlı olmak üzere bankaya yaptığınız tüm kredi masrafları ödemelerin dökümünü içeren listeyi talep edin. Bu süre zarfında kesilen kredi masrafı ücretinin toplam miktarının yasal faizi ile birlikte ödenmesini talep ettiğinizi vurgulayın.

Geriye dönük 10 yıl içinde bankalardan çekmiş olduğunuz krediler için sizden alınan dosya masrafları için bankaya ve tüketici hakem heyetine verilecek dilekçe örnekleri aşağıdaki konuarda yer almaktadır.

Kredi Dosya Masrafları İçin Bankaya Verilecek Dilekçe Örneği

Kredi Dosya Masrafları İçin Tüketici Hakem Heyetine Verilecek Dilekçe Örneği

Ayrıca tüketici kredisi dosya masrafları haricinde geçmişe dönük 10 yıllık kredi kartı aidatlarınızı geri alabilmek için aşağıdaki konulara da bakabilirsiniz.

Son 10 Yılda Kesilen Kredi Kartı Aidatlarını Nasıl Geri Alabilirsiniz?

Kredi Kartı Üyelik Aidatı Kesintisine İtiraz Dilekçesi

Sorularınızı ve görüşlerinizi yorum yazarak bildirebilirsiniz.

Ortak Ticaret

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 1 vote)
Son 10 Yıla Dönük Kredi Dosya Masraflarınıı Nasıl Geri Alabilirsiniz?, 10.0 out of 10 based on 1 rating

Bu Yazıyı Faydalı Bulduysanız Arkadaşlarınzla Da Paylaşmayı Unutmayın!

PinterestSon 10 Yıla Dönük Kredi Dosya Masraflarınıı Nasıl Geri Alabilirsiniz? konusunu Ask, Bing, Google, Yahoo ve Yandex arama motorlarında arayabilirsiniz.

 1. sabri göçer
  Cuma, 04 Oca 2013 zamanında 18:54 | #1

  ben bir cok kez kredi cektim dosya masraflı ve kredi kartı parası ödedim bunları geri almak iştiyorum yadımcı olurmusunuz

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 2. Cumartesi, 05 Oca 2013 zamanında 17:54 | #2

  Sabri Bey,

  Ne yapılması gerektiği konu içeriğinde ve konunun sonundaki bağlantılarda yer alan konularda var. Okuyup yönergeleri izlemeniz yeterli. Örnek dilekçeleri kullanıp önce bankaya sonra tüketici mahkemesine başvuracaksınız.

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 1. şimdilik geri bağlantı yok

Dikkat: Yorumlarınızın onaylanabilmesi ve varsa sorularınıza cevap alabilmeniz için yukarıdaki formu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmanız gerekmektedir. Sahte email adresi ile doldurulan uydurma yorumlar onaylanmadan silinecektir.

Bu Konu için Popüler Arama Terimleri:

kredi alırken kesilen dosya parasını geri alma imkanı 21 ağustos 2012, kredi masrafları iadesi için yapılması gerekenler - eğitimciler birliği, 10 yıla dönük kredi masrafları, kredi masrafları iadesi için yapılması gerekenler eğitimciler birliği, dosya masrafları veriliyormu, 10 yıla dönük kredi, son 10 yıla ait kredi kartı aidatlarını nasıl geri alabilirsiniz, tüketici hakem heyeti konut kredisi dosya masrafı dilekçe örneği, kredi dosya masrafları veriliyormu, geçmişe dönük kredi dosya masrafı, banka dosya masrafları veriliyormu, son 10 yıla dönük dosya masrafı, banka kredisi dosya paraları veriliyormu, cekılen kıredı masraflarının ıadesı, kredi dosya paralari geri veriliyor mu, son 10 yıla dönük, dosya masrafı iadesi veriliyormu, BANKALARDAN GEÇMİŞE YÖNELİK ÇEKTİĞİM KREDİ LİSTESİNİ NASIL ALABİLİRİM, son 10 yıla ait kredi kartı aidatları, dosya paraları veriliyormu, ticari kredi dosya masrafları veriliyormu, tüketici kıredilerinden kesilen dosya masraflarının geri iadesi, dosya masrafi veriliyormu, bankadan aldığım kredilerin dosya masrafını nasıl öğrenirim, kullanılan kredilerin dosya masrafları geri veriliyomu, çektiğim kredileri nasıl öğrenebilirim, kıredı dosya masrafları, DOSYAPARALARIMI NASIL ALABİLİRİM, hakem heyeti dilekçe örnekleri dosya masrafları, dosya parası geri veriliyor mu, dosya masrafı miktarımı nasıl öğrenrim, kredi kartı aidat itiraz dilekçesi 2012, kredi dosya masraflarının iadesi nasıl öğrenilir, dosya masrafları geri veriliyormu, Kredi dosya paraları veriliyormu, kredi kartı on yıla dönük alanlar, kredi dosya masraflarl veriliyomu, dosya masraflatı geri veriliyormu, Kredi dosya paraları geri veriliyomu, kredi kartı paraları geri veriliyomu, çekilen kredi ve kredi kartları aidatı haberleri, geriye dönük kredi masrafları, geçmişe dönük kredi masrafı geri alma, banka kredi masraflarının iadesi örnek dilekçe, banka dosya masrafları geri veriliyormu, alınmış kredi dosya masrafı ve kart aidatları ile ilgili mahkemeye verilmesi gereken dilekçe örneği, son 10 yıla ait kredi, son 10 yıla ait kredi kartı, 10 yıl kredi dosya masrafları, kredi çekerken ödediğiniz dosya masrafını geri alabilirsiniz ile mahkeme kararı varmı