Genel Sağlık Sigortası Gelir Testi Sonuçlarınızı İnternetten Öğrenebilirsiniz

Genel Sağlık Sigortası Gelir Testi Sonuçlarını İnternetten Öğrenilebilir


GSS Gelir Testi Sonuçlarınızı İnternetten ÖğrenebilirsinizYılbaşından itibaren sosyal güvencesi olmayanlara zorunlu hale getirilen Genel Sağlık Sigortası tescil bilgilerinize artık internetten ulaşabileceksiniz.

E-Devlet projesi kapsamında e-devlet şifrenizle ulaşabildiğiniz bilgilerin bir çoğuna e-devlet şifresi olmadan sadece kimlik bilgilerinizle ulaşmanızı sağlayan Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) E-SGM (Elektronik Sosyal Güvenlik Merkezi) portalından gelir testi sonucunuzu öğrenebilirsiniz.

E-SGM Adresi: https://esgm.sgk.gov.tr/Esgm/

Böylece, sosyal güvencesi olmayan vatandaşlar prim ödeme yükümlüsü olup olmadıklarını anında öğrenebilecek. Bugüne kadar 6 milyon 40 bin 676 kişinin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’na başvurarak gelir testi yaptırdı. Yapılan gelir testi sonucuna göre, geliri asgari ücretin üçte birinden az olduğu belirlenen 4 milyon 37 bin 430 kişinin primleri devlet tarafından ödenecek. Bir nevi yeşil kartlı dediğimiz statüden faydalanıyorlar. Artık yeşil kart karneleri de kalktığı için bu kişiler TC Kimlik bilgileri ile sağlık hizmetlerinden faydalanmaya devam edecekler yada ilk defa yeşil kartlı sayılanlar da sağlık hizmetlerinden GSS primi yatırmadan faydalanabilecek.

İkamet adresine göre yapılan gelir testi sonucu aynı hane içinde yaşayan kişilerin toplam gelirinin hanede yaşayan kişi sayısına bölünmesi ile hesaplanmaktadır.

Sorularınızı ve görüşlerinizi yorum yazarak bildirebilirsiniz.

Ortak Ticaret

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 7.7/10 (6 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Genel Sağlık Sigortası Gelir Testi Sonuçlarınızı İnternetten Öğrenebilirsiniz, 7.7 out of 10 based on 6 ratings

Share this post

2 thoughts on “Genel Sağlık Sigortası Gelir Testi Sonuçlarınızı İnternetten Öğrenebilirsiniz

 1. gss devam editormu

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -1 (from 1 vote)
 2. Evet devam ediyor ve yeni bir kanun çıkana kadar da sürekli devam edecek. Liseden mezun olup üniversiteye yerleşemeyen 18 yaş üstü erkek öğrenciler yada babasının 4B Bağkur borcu nedeniyle bakılamayan 18 yaş üstü kız çocukalrı. Askerden gelip işe giremeyen ve okumayan erkeklerin hepsi GSS yaptımaya devame decek. Yaptırmayana 106TLlik tarifeden otomatik olarak açılıyor. Okula kaydını yaptıranalr öğrenci belgeleriyle SGKya gidip GSSyi kapattıracaklar.

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: -1 (from 1 vote)

Post Comment