İş Kurmak İsteyene Hibe Olarak 27 Bin TL İsteyene Faizsiz 70 Bin TL Kredi Verilecek

KOSGEB İş Kurmak İsteyen İşsize Hibe Olarak 27 Bin TL
İşini Büyütmek İsteyene Faizsiz 70 Bin TL Kredi Verecek

Hibe Kredisi Mi Lazım? - Yatırımlarınıza Devlet Desteği Alıp İlk sermaye İhtiyacınızı KarşılayınKOSGEB ve İşkur’un Girişimcilik Programı, kendi işini kurmak isteyenlere ilaç gibi gelecek. Programa katılıp kurs gören ve sınavı geçen girişimcilere 27 bin lira karşılıksız hibe desteği verilecek, bu paralar geri istenmeyecek.

KOSGEB ve İŞKUR’un ortaklaşa düzenledikleri Girişimcilik Proje Destek Programı kapsamında, iş kurmak isteyen girişimcilere 27 bin lira hibe verilecek. Girişimciler, işlerini kurduktan sonra 1 yıl sonra 36 ay vade ile faizsiz 70 bin lira kredi de kullanabilecek. 15 Haziran tarih ve 27612 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Destek Programları Yönetmeliği’ne dayanılarak hazırlanan programın amacı, ekonomik kalkınma ve istihdam sorunlarının çözümünün temel faktörü olan girişimciliğin desteklenmesi, yaygınlaştırılması ve başarılı işletmelerin kurulmasını sağlamak.

72 Saatlik Kurs Eğitimi

Küçük ve orta ölçekli işletmelere, girişimcilere ve işletici kuruluşlara yönelik olarak KOSGEB tarafından uygulanacak Girişimcilik Destek Programı’na ilişkin esasları kapsayan program, Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi, Yeni Girişimci Desteği ve İŞGEM Desteği olmak üzere üç alt programdan oluşuyor. Türkiye İş ve İşçi Bulma Kurumu (İŞKUR) Ankara İl Müdürü Talip Altuğ, İŞKUR’un, Avrupa Birliği İş Geliştirme Merkezleri (ABİGEM) ve PMC oluşum aracılığıyla girişimci olmak için başvuranlar arasında yapılacak sınav sonrasında girişimcilik kursuna katılmaya hak kazananlara, 15 gün süren 72 saatlik girişimcilik eğitimi verildiğini söyledi.

İlkokul Mezunu, 18’inden Büyük Herkes Katılabiliyor

BU eğitim sonucunda başarılı olanların, KOSGEB ile İŞKUR imzasıyla ”Girişimcilik Belgesi” aldıklarını anlatan Altuğ, ”Belgelerini alan girişimciler, hazırladıkları proje dosyasını KOSGEB’e sunacaklar. Projesi kabul edilen girişimciye işletme kuruluş desteği için 5 bin, kuruluş dönemi makine, teçhizat ve ofis donanım desteği için 10 bin, işletme giderleri desteği için de 12 bin lira verilecek. Bu 12 bin lira girişimcinin ayakta kalması için yıl içinde parça parça ödenecek. Girişimcilere verilecek 27 bin liranın tamamı hibedir, yani geri istenmeyecek. İşini oturtan girişimcilere 1 yıl sonra eğer isterlerse faizsiz 70 bin liralık kredi de verilecek. Girişimciler 70 bin liralık krediyi 2 yıl sonra 36 ay vade ile ödemeye başlayacak” diye konuştu. 27 bin lirası hibe, 70 bin lirası ise faizsiz geri ödemeli kredi için ilkokul mezunu ve 18 yaşını doldurmuş herkesin kendilerine başvurabileceğini belirten Altuğ, projenin, üniversite mezunları ve ev hanımları için çok önemli bir fırsat olduğuna dikkati çekti.

Yukarıdaki yazı bugün gazetelerde yayınlanan bir haber olsa da bu tür kredilerden daha önceden bahsetmiştim zaten. Özellikle ev hanımlarına yönelik küçük çaplı işletmeler için faydalanabilecek devlet destek ve kredileri hakkında Hibe Krediler kitabından da yardım alabilirsiniz. Yazarı sizlere yüzlerce TL tutacak danışmanlığı da kitabı aldığınız için ücretsiz sunuyor. Böylece hazırlayacağınız projede dikkat etmeniz gereken hususları da önceden öğrenmiş olursunuz.

Sorularınızı ve görüşlerinizi yorum yazarak bildirebilirsiniz.

Ortak Ticaret

Devlet Destekli Hibe Kredisi Alma Stratejileri

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 7.4/10 (57 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 13 votes)
İş Kurmak İsteyene Hibe Olarak 27 Bin TL İsteyene Faizsiz 70 Bin TL Kredi Verilecek, 7.4 out of 10 based on 57 ratings

Share this post

600 thoughts on “İş Kurmak İsteyene Hibe Olarak 27 Bin TL İsteyene Faizsiz 70 Bin TL Kredi Verilecek

 1. Bundan sonra sermayem yok, çalışıyorum ama hibe istiyorum, kahve, kafe, internet kafe, halı yıkamacı, oto yıkama, bakkal, büfe, vb perakendeye yönelik ve hizmete yönelik işyeri açacağım şurayı devralacağım bunun bayiliğini istiyorum diyenlere cevap vermeyeceğim çünkü bunlar destek şartlarını taşımıyor.

  30 Bin TLye kadar hibe desteği isteyen girişimci adayı işsiz olacak, borçsuz olacak, üretime dayalı yada toptan ticarete yönelik bir iş fikri olacak. Girişimci dediğin araştırmacı olur, atik olur, fırsatları değerlendirir, zorluklarla mücadeleden kaçmaz. Daha bu sitede bir kaç konuda yazan şartları bulamayan okumayan araştırmayan bir kişiden girişimci olmaz. Ben bu yorumu yazıyorum eminim ki bunu bile okumadan şartları taşımadığı halde hibe ve kredi isteyenler çıkacak. Bu kişilere cevap dahi vermeyeceğim.

  Eğer bu şartları taşıyorlarsa İŞKURa başvurup işsizlik kaydını yaptıracak. Uygulamalı Girişimcilik kursları hakkında bilgi alacak. Kursa katılacak ve bitirecek. Kursta öğrendikleriyle iş planını hazırlayacak ve KOSGEBe sunacak. KOSGEB kabul ederse toplamda 30 Bin TLyi geçmeyecek şekilde sermayenin %60′ını destekleyecek. Geriye kalan %40 sizde yoksa projeniz kabul edilse de destek alamazsınız. Bu yüzden sermayeniz olacak. Yoksa sermayeniz olana kadar başka bir işte çalışacaksınız.

  İşletme kurulduktan sonra işyeri kirası, bağkur primi, vergi ödemesi, muhasebeci masrafı, elektrik, su, telefon gibi fatura ödemeleriniz olacak ve bunlardan muaf değilsiniz ve çoğunuz daha bu masrafların farkında bile değil ki. Tek kuruş para kazanamasanız bile aylık en az 500-1000 TL sabit masrafınız olacak. Bu yüzden bunları da ödeyeceksiniz. Açıldığınızda müşteri lazım olduğundan reklam ve tanıtım masrafınız olacak. Bunları da göz önüne alın ki işyeri sahibi olmayı bakkaldan ekmek almak kadar kolay bir şey olarak görmekten vazgeçin.

  Özellikle pastane, ev yemekleri lokantası, gözlemeci, vb yer açmak isteyenler neden bu kadar masrafın altına girmeyi göze alıyorsunuz riski devlet üstlenecek diye mi? Çoğunuz reddedileceksiniz. Macera aramak yerine evinzide yaptığınız yemekleri bu işin satışını yapan lokanta ve pastanelere yapsanız daha az masrafla daha çok akzanırsınız. Gidin işyeriyle anlaşın. sende mantı yok ben sana mantı satayım tenceresi bu kadar ister misiniz? Günde kaç tencere satabilrisiniz. Hangi saatlerde getirmemei isterseniz deseniz daha iyi olmaz mı? Ne kira masrafınız olur, ne bağkur masrafınız olur ne de elektrik, su, telefon, reklam harcaması gibi bir masraf olur. Amacınız patronculuk oynamak yerine gerçekten para kazanmak ise sizin için en karlısı bu. E tabi yaptığınız yemeğin lezzeti de fark yaratmalı.

  Devlet bu destekleri neden yapıyor? Canı sıkılan macera arayan herkes patron olsun, şansını deneyenler üzülmesin ben parasını vereyim diye bir amacı yok. Büyüme potansiyeli olan sektörlerde istihdam arttırıcı ve kalıcı işletme kurmak isteyen işsizlere yardımcı olarak işsizlik sorununa bir nebze sorun üretmek ve gerçekten işletmeyi kurduktan sonra batırmadan büyütebilecek ve idare edebilecek kişilere yardımcı olmaktır. Hak edip etmediğiniz kurs sonunda hazırlanacak iş planıyla belli olacaktır. İşsizlere veriliyor diye işinizden ayrılıp ben de işsiz oldum demeyin. Çünkü siz işinizden ayrılarak işsizliği çoğaltıyorsunuz bu yüzden istifa edenlere de destek verilmiyor. İşi olan işine devam etsin yada kendi imkanlarıyla iş sahibi olsun deniliyor.

  KOSGEB Hibe desteğine işletmeyi kurmadan önce başvurmanız gerekiyor. İşletmeyi kurdum param bitti mal alamıyorum diyorsanız siz zaten olmayacak bir işe girişmişsiniz demektir. Hesap kitap yapmadan oldu bittiye getimeye çalışmışsınız. Hesabınızı iyi yapın. elinizdek sermaye işletmeyi satacağınız mallar dahil tüm masraflarıyla açıp en az altı aylık masraflarını da ödeyebilecek durumda ise açın. Yoksa açılış masraflarınız da boşa ghider. Bu hesabı yapamayan kişiden girişimci olmaz. İş işten geçti artık bu durumdayım diyorsanız eşinizden dostunuzdan borçalın, bnak kredisine başvurun yada işletmenize ortak bulun. Plansız ve hesapsız açılmış işletmeleri kurtarma ve destekleme fonu tarzında bir şey olmadığı için devlet desteği alamazsınız.

  En az bir yıldır çalıştırdığı işyeri için işyerini büyütmeye ve istihdam arttırıcı projeye sahip olanlar da ilk iki yılı geri ödemesiz faizsiz kredi desteği için projelerini illerindeki KOSGEBe sunabilirler. İşler kötü gidiyor borcum birikti dükkanda mal kalmadı gibi bahanelerle giderseniz kapı dışarı edilirsiniz. Bu sizin işletmeci olmadığınız ve bu işi beceremediğinizi gösterir. Muhtemelen de iflasa sürükleniyorsunuz ve devlet bu tür yani batacak bir işletmeye para vermez. Alacağınız kredi ile yapacağınızın yatırımın fizibilitesini yapmanız lazım, bu yatırım sişze ne kazandıracak kazandıracakları yaptığınız yatırıma değecek mi bunları proje sunumunda iyice belirtmeniz gerekiyor.

  Özetle; devletin desteğini hak etmek lazım! Bu şartları taşımayanlar bankalara müracaat edip bankanın sunduğu kredilerden birini çekecekler.

  Hayvan ve bitki yetiştirmek isteyenler Tarım, Gıda ve Hayvancılık bakanlığına bağlı Tarım il Müdürlüklerine başvurup bilgi alabilirler. KOSGEB bu sektörlerle ilgilenmez.

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 4.0/5 (29 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: +24 (from 46 votes)
 2. ben kuaförlük kursuna gittim geçen sene ablam da ev hanımı ablamla birlikte moda evi açmak istiyorum ben işkur kursunada gittim orda anlatılar ama inanmadım ben kredi için ne yapmalıyım ne şartlarınız var..birde babam ssk emekli bi sorun olurmu benimde işkurda zorunlu 3 ay sigorta yatırmam gerkiyordu..sadece 90 günlük ssk var cevabınızı bekliyorum lütfen..teşekkür ederim

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 3.9/5 (39 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -16 (from 60 votes)
 3. Ben 2 çocuk annesiyim eşim memur ben hiç çalışmadım ama şimdi çocuk gelişimi mezunu bir arkadaşimla kerş açmak istiyorum sizce destek alabilirmiyim

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 3.9/5 (67 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +7 (from 79 votes)
 4. ben izmirde ikamet etmekteyim.hayvanlara olan ilgimden ötürü muhabbet kuşu üretimine başladım ve pazarlarda ve pet shooplara da yetiştirdiğim yavrulardan satıyorum önceleri bir hobi olarak yapıyordum şimdi ise kuş ve bilumum kuş kuş aksesuarlarını pazarlarda satışa çıkıyorum ben daha profesyonel olarak bu işi yapmak ve üretim hane kurmak istiyorum .nasıl faydalana bilirim :yardımlarınızı bekliyorum…!

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 3.7/5 (17 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 22 votes)
 5. Merhaba;
  Doğal ve organik ürünlerin pazarlamasını yapmak istiyorum netten. Ben bu iş için kosgebden hibe kredi yada faizsin 15 bin tl 5 yıl sonra ödemeli kredi alabilirmiyim?

  Alabilirsem de nereye başvurmam gerekiyor.

  Şimdiden çok teşekkürler cevap için.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 3.1/5 (28 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -12 (from 52 votes)
 6. ben peyzaj teknikeriyim.e-ticaret sistemi ile bitki satışı yapmak ve peyzaj danışmanlık ofisi açmayı düşünüyorum..bununla ilgili destek alma imkanım nedir.şimdiden teşk ederim.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 3.2/5 (9 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -7 (from 19 votes)
 7. merhaba,

  Ben şuanda otel işletmekteyim şakin küçük çaptadır,bina 3 katlı ben 3 katına 8 tane apart oda yaptım,2. kaatta bilardo salonum-kahvehane işletmekteyim.ben 2.katı otele cevirmek istiyorum ve yan tarafımada fesfood börek ci gibi yapmak istiyorum lakin maddiyatım sınırlıdır.nasıl yardım alabilirim yardımcı olursanız memnun olurum

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 3.6/5 (9 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +2 (from 20 votes)
 8. merhaba.ben cemiyet organizasyon hizmet işi kurmak istiyorum buna kendimi çok hazır hissediyorum hiç bir gelirim yok ve ayrıca ben ilköğretim 4 sınıf tan terkim 2 sene önce acık öğretime kıyıt oldum bana ilk okul diploması yerine okur yazar belgesi verdiler daha sonra yine kayıt oldum ve orta 1 ve 2nci sınıfı geçtim şu an son 3ncü sınıfın 3 dersine gircem onlarıda geçersem diplomamı olabileceğimi söylediler sınav 3 ay sonra ben biran önce okur yazar diplomamla iş kura başvura bilirmiyim şimdiden teşekkürler .

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 2.9/5 (12 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -4 (from 16 votes)
 9. merhaba ben İzmir Bayraklı’da oturuyorum.evde su kabağından lambalar yapıp satıyorum.Daha fazla lamba üretip satmak için atölye ve satış yapabileceğim bir iş yeri açmak istiyorum.Anladığım kadarıyla devletten destek alabilmem için önce girişimcilik kursuna gitmem gerekiyor.Bu kursa nereden başvuru yapabilirim.vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkür ederim.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 3.3/5 (11 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -1 (from 23 votes)
 10. Defalarca başvurular İŞKURa yapılıyor diye yazdım ama sanırım boşa yazıyorum ki okuyan yok. Sürekli aynı sorular geliyor.

  Bunun yanında Belediyeler, odalar ve dernekler de KOSGEBle işbirliği içinde eğtim programı düzenleyebiliyor. Siz takip edeceksiniz.

  Hizmet sektörüne yani eğitim ve sağlık gibi konularda destek sağlanmıyor, kurs, dershane, kreş, otel, motel, pansiyon vb açamazsınız. Bu sektörler KOSGEB kapsamında değiller. Sanayi sektörüne olacak, üretim yada toptan ticaret olacak. Perakende ticaret de olmayacak.

  Gerçi KOSGEB bunu da desteklemiyor ama intenetten pazarlama yapmak için çok da yüksek bir sermayeye gerek yok en fazla yıllık 200 TLye halledilebilecek bir iş.

  Diğer soru sahipleri sayfanın başındaki 10 paragraflık yorumu okurlarsa aradıkları cevapları fazlasıyla bulacaklar.

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 3.0/5 (7 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: +13 (from 17 votes)
 11. merhabalar ben canan istanbuldan ben gelinlik üzerine bir iş yeri açmak istiyorum .iş yeri açma belgem var ama yeterli param olmadığından acamıyorum. bu işi kızıma acmak istıyorum kendisi moda tasarım okudu .lise muzunu okul iş yeri acma belgesini verdi.sizlerinde yardım ve desteği olursa bu yolda ilerleriz teşekkürlerimi SUNUYORUM. sevgive saygılar cvp bekliyorumm…..

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 3.3/5 (9 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -3 (from 13 votes)
 12. Lütfen bu sayfadaki ilk yorumu okuyun. Sektörde sıkıntı yok. Gelinlik ve moda evlerine KOSGEB destek verdi ve açılan işletmeler oldu.

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 2.7/5 (3 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: +3 (from 5 votes)
 13. merhabalar ben yeliz istanbuldan şampıyon kokorece bulaşıkcı olarak girdim şimdi kokorec ustası oldum sanırım başarılı oldumki dukkanın yonetıcılığinide yapıyorum ama ben kendi kokorec dukkanımı acmak ıstıyorum sızce koskeb banada yardımcı olurmu cevap beklıyorum cevap beklıyorum

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 3.0/5 (7 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -2 (from 6 votes)
 14. Yeliz Hanım, her yerde şartların başında işsiz olmak gerektiği yazıyor. Bu yüzden BAŞVURAMAZSINIZ!

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 4.0/5 (2 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: +2 (from 4 votes)
 15. merhaba ben tülay ben eltimle beraber bir tesettur magazası acmak istiyorum kendim modalıstım ama esim çayiz olmadıgı ıcın yabancı erkeklerin yanında calışmanı istemiyor ama ben kendi paramı kazanmak istiyorum esime destek olmak istiyorumben ilk okul mezunuyum sizce baş vursam destek alabilirmiyim cevep bekliyorum şimdiden tesekkürler

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 3.5/5 (8 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -7 (from 13 votes)
 16. merhaba ne kadar süredir işsiz olunması gerekli? ve ne tür işler açılabilir bilgilendirebilirsenz sevinirim. büfe tarzı yerlerin olmayacığını yazmışsınız. lokanta tarzı bir yer olabilir mi acaba?

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 3.8/5 (5 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -2 (from 4 votes)
 17. Sadece alım satım işi yani ticaret yapmayan, üretim yapan işler desteklenmetedir.

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 5.0/5 (2 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 4 votes)
 18. ben ev hanımıyım iş tecrübem yok ama kendimi işimi kurup kendi paramı kazanmak istiyorum oğluma daha iyi bir gelecek sunmak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim ilginiz için şimdiden tşk ederim

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 2.2/5 (5 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 15 votes)
 19. Kimlerin başvuracağı, hangi işlerin destekleneceği, nereye başvurulacağı vb tüm gerekli bilgiler konuda ve konunun altındaki ilk ve uzun yorumda mevcut. Şartları sağlıyorsanız başvurabilirsiniz.

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 4.6/5 (5 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 4 votes)
 20. halı yıkamaya destek olmadığından emin misiniz?birde bütün şartlar uygunsa geri ödemeli krediyi neden bir yıl sonunda veriyor?hibeyle birlikte istenmiyormu?ben sertifikamı aldım.dükkanımı tuttum.iş planımı oluşturuyorum.beni ararmısınız..teşekkür ederim.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 4 votes)
 21. Üretim projeleri önceliklidir. Sizinki hizete yakın bir proje yine de insan emeği ve işleme gerektiyor fakat ikinci planda tutulacaktır. Onayı verecek KOSGEB danışmanına göre ve başvurların niteliğine göre değişebilir. Bulunduğunuz bölgede başvuru azsa ve üretime yönelik projeler yoksa bu tür projeler de desteklenebiliyor.

  Herhangi bir bankadan bile 10.000 TL üstünde kredi çekerken bir sürü şart isteniyor. KOSGEB bir yıl boyunca iflas etmeden işinizi yürütüp yürütemediğinizi görmek sitiyor. Bir yıl sonunda işletmeniz kar ediyorsa kredi işinizi ve kazancınızı büyütecek projeye veriliyor. Bu krdiyi de mal alacağım vs diyerek alamıyorsunuz. Örneğin yeni makina alacağım, şube açacağım, evlere servis başlatacağım vb işinizi geliştirmeye yönelik bir proje olması gerekiyor.

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)
 22. bu nasıl bir acıklamadır kı bole siz insan ları aşşalayarakmı hıbe kredısı verıyosunuz ne demek bakkaldan ekmek almakmı sanıyosunuz bu sekılde yardım ve acıklama olmaz azarlıyomusun acıklıyomusun belli değil bi işi ALLAH RIZASI için yardım için yapıyosan yardıma muhtaç insan lara saygı duyarak bu işe başla bu ne ya

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 4.1/5 (20 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +24 (from 44 votes)
 23. Esra Hanım,

  Öncelikle ben hibe kredisi vermiyorum. Danışmanlık adı altında desteğin %3-%10 arasında komisyon da almıyorum. Böyle bir talebim de yok zaten. Tamamen bedavaya hayrına hizmet veriyorum. Konuda da yorumlarda da yazdığı gibi hibe kredisini KOSGEB veriyor. Bir insanın okuduğunu anlaması bu kadar zor mu gerçekten?

  Şartları yazmışım işsiz olacaksın, sermayenin bir kısmı sende olacak ve sosyal güvencen olmayacak diye fakat bana gelen soruların %90ı şurada çalışıyorum hiç sermayem yok şeklinde geliyor. Şartları taşımayan herkese sürekli aynı cevapları vermek zorunda mıyım? Değilim. Şartları taşısa dahi okuduğunu anlamayan birine verilen hibe kredisi için hakkımı da helal etmem. Zaten bu destekler yardıma muhtaç insanlara verilmiyor. Bu bir hayır projesi değil. İş kuracak, uzun yıllar üretecek, yanında işçi çalıştırıp işsizliğe bir nebze çözüm üretecek kapasiteye sahip işsizleri destekleme projesi. Adı tam pansiyon işletme hibesi değil.

  Saygı istiyorsanız öncelikle siz saygılı olacaksınız. Ben hiçbir menfaatim olmamasına rağmen sizin beş dakika ayırıp okumadığınız konu için her gün saatlerimi ayırıp aynı sorulara aynı cevapları yazmak zorunda değilim. Hiç kimsenin bir başkasının zamanını çalmaya veya boşa harcamaya hakkı yok. Konuyu ve önceki yorumları okusalar sordukları soruya gerek olmadığını anlayacaklar. Farklı sorular geldiğinde onlara cevap veriyorum zaten.

  (Bu yorumdaki üslubum sizin uslubunuza paraleldir.)

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 4.3/5 (22 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: +37 (from 61 votes)
 24. mrb ben grümcemle bir butik magazası açmak istiyoruz bize yardımcı olursanız seviniriz geri dönüş yaparsanız minnettar kalırız

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 3.8/5 (6 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 11 votes)
 25. seyla yıldırım · Edit

  merket açmak istiyorum bana yardımcı olursanız sevinirim nerden başlamalıyım.ordu merkezde babadan kalma mülkümüz var nasıl bir yol izlemeliyim.bana ulaşırsanız sevinirim

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 3.5/5 (2 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -2 (from 2 votes)
 26. Merhaba ben 20 yıldır dizgi yayın üzerine çalışıyorum, mesleğimle ilgili dizgi bürosu açmak istiyorum ama sermayem ne yazıkki yok, neler yapmam gerekiyor?

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 4 votes)
 27. ilk okul mezunuyum 41 yaşındayım ev hanımıyım kendi işimi kurmak istiyorum manav dükkanını devralmak istiyorum peki bana destek verebilirmisini

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -5 (from 13 votes)
 28. merhaba izmir ugurmumcuda ikamet edıyorum.kucuk bır dukkanım var ve iş kurmak istıyorum bilgilendırırsenız sevınırım

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 3.7/5 (3 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +3 (from 5 votes)
 29. merhaba ben samsunda otuyorum lise mezunuyum ev hanımıyım el becerim çok iyi bebek şekeri süslemeriyle ilgili bır dukkan açmak ıstiyorum bilgilendirirseniz sevinirim şimdiden tşk ediyorum

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 6 votes)
 30. Esra Hanım, konu içeriğinde konunun altındaki ilk yorumda yeterince bilgi var. Bebek şerkerinin imalatını da yapabilecekseniz ve yeterli müşteriye ulaşacağınıza inanıyorsanız kabul edilirsiniz.

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 3.0/5 (1 vote cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: -1 (from 7 votes)
 31. Nilgün Orman Tezcan · Edit

  Merhaba, ben işkurdan işsizlik ödeneği alan (şu anda işsizim) biriyim, birinci koşul uyuyor. Tazminatımı taksitle alıyorum, bir kısım sermayemde var. Evlere ütü işi yapmak istiyorum, mevcut bir firmadan bayilik alarak, franceis vermek için 10.000 tl istiyorlar ama tüm techizatı getirecekler ve eğitim de verecekler. Mutlaka yanımda çalışanlarda olacak. Bu iş kredi kapsamına giriyor mu öncelikle. İş kurmadan önce krediyi verirler mi? çünkü franceis bedelini peşin istiyorlar, dükkanı kiralayacağım, şahıs firması açılış giderleri de olacak, desteğe ihtiyacım var. Teşekkürler.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 1.5/5 (2 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 2 votes)
 32. Franchise, bayilik ve devir işlemelri desteklenmiyor. Krediyi alabilmek için de en az bir yıldır faal bir işletmenizin olması gerekiyor.

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: -1 (from 3 votes)
 33. Nilgün Orman Tezcan · Edit

  teşekkür ederim. Kuruluş aşamasında devlet desteği yok mu? kadın girişimci kredileri içinde faal bir yıllık işletme sahibi olmak mı gerekiyor acaba? bilginiz var mı? çok çok teşekkürler yardımlarınız için..

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 2.0/5 (2 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 2 votes)
 34. Nilgün Orman Tezcan · Edit

  Tekrar merhaba, siteyi daha güzel okudum ve kısaca anladıklarımı özetliyorum; p.tesi günü işkura gidiyorum, öncelikle girişimcilik eğitimi almak için başvuru yapıyorum, daha sonra 30 soruluk teste tabi oluyorum, girişimcilik eğitimini alıyorum ve eğitimin sonunda projemi sunuyorum fakat bayilik almayacağım (proje kapsamında değil siz söylemiştiniz) kendim bu ütü işini yapmak istiyorum. Bursa’ da bu işi kuru temizleme altında yapan firmalar var onlardan techizatları öğreniyorum (neler gerekli?) hatta onlardan eğitim bile isteyebilirim. Techizatların maliyetlerini de projem ile birlikte sunuyorum. Bir dükkan buluyorum ve hibe onaylandığı gibi dükkanı açabilirim diye düşünüyorum? Sonsuz teşekkürler..

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 3.5/5 (2 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 2 votes)
 35. Siteyi okuduğunuz için bende bu işi gerçekten istediğiniz izlenimini oluşturdunuz. Bu yüzden tekrar cevap veriyorum. Dedikleriniz doğru fakat sıralamada biraz aksama var.

  – Pazartesi günü İŞKURa gidiyorsunuz. İşsizlik kaydı yaptırıyorsunuz. Böylece çalışmak istediğiniz ama iş bulamadığınız için kendi işinizi kurmayı istediğiniz anlaşılacak.
  – İŞKUR’dan en yakın hangi dönemde girişimcilik kursu olduğunu öğreniyorsunuz. Hemen olmuyor aylık yada bir kaç ayda bir dönemler halinde oluyor. Eğer yakın zamanda planlanmış bir Girişimcilik kursu varsa başvurunuzu yapın. Yoksa bir iki haftada bir İŞKURu arayıp kurs açılıp açılmadığını öğrenin. Biz sizi ararız deseler de siz ortalama iki haftada bir arayın. Çok sık aramayın. Test başvuru anında İŞKURda yapılmıyor.
  – Kursları sadece İŞKUR düzenlemiyor. Belediyeler, Dernekler, Sivil Toplum kuruluşları, Esnaf ve Ticaret Odaları da düzenleyebilir. Bunları da takip edebilirsiniz.
  – Başvurunuz kabul edilirse sizi daha sonra ön eleme sınavına çağıracaklar. 30 soruluk sınav bu sınav. Bunda başarılı olursanız daha doğrusu belirli bir puanı aşarsanız mülakata davet edileceksiniz.
  – Mülakata kadar işletme kuruluş aşamalarını ve dükkan vs araştırmanızı yapın. Hatta yedek planınız olsun. Siz desteği alana kadar kiralanması vb nedenlerle ilk dükkanı tutamazsanız ikinci dükkan olsun. Makina vb işlemler için kuru temizlemecilere gidip direkt ben bu işi yapacağım demeyin. Neticede onlara rakip olacaksınız. Kimse kalkıp da potansiyel rakibine doğru ve eksiksiz bilgi vermez. Ya dolaylı olarak sorun yada makinelere yaklaşma imkanınız varsa markalarını öğrenip firma ile iletişime geçin.
  – Otel, yurt, lokanta, restaurant vb ütü ihtiyacı olacak işletmelerle ön görüşmeler yapın. İşyeriniz açıldığında bunalrı müşteri oalrak akznamaya bakın. Evlerden gelen ütü işinden daha çoğunu sürekli ve düzenli gelecek bu tür işlerden kazanırsınız.
  – Mülakatta bu araştımalarınızın faydası olacaktır. Mülakat sonunda uygulamalı girişimcilik eğitimine kabul edilirseniz eğitimde size uygulamalı oalrak iş planı hazırlamayı öHazırladığınız bu iş planını KOSGEBe sunacaksınız. Kabul edilirse desteği alabileceksiniz.

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 4.7/5 (3 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: +9 (from 9 votes)
 36. merhabalar ben nilgün hanıma yazdıklarınızı okudum ciddi bir şekilde cevaplamanız benide yazmaya teşvik etti ben ev hanımıyım benim fikrimde kayseride benim bağım yani 2000metre karelik bahçemiz var manzaralı bir yer ve ben buraya alabalık restoranı yapmak istiyorum alanı piknik yeri gibi düzenleyip herkesin ailece gelip açık havada keyif alacağı bir yer düşünüyorum bende bu krediden yararlanabilirmiyim sizce şimdiden ilginize teşekkür ederim işkura bende pazartesi müracat etmeyi düşünüyorum slmlar

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 3.7/5 (3 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)
 37. Restoran kısmından destek alabilirsiniz. Süreç ve şartlar aynı değişen bir şey yok.

  Hibe ile krediyi karıştırmayın. İş kurmak isteyene kredi verilmez, hibe verilir. İşi olana da hibe verilmez, kredi verilir.

  Hibe Desteği: İşletmenin kuruluşunda kurs sonunda sunulan iş planı kabul edilen işsiz ve sigortasız kşilere geri ödemesiz olarak verilen 30 Bin TLlik maddi yardımdır.
  Kredi Desteği: Bir mali dönem atlatıp yani en az bir yıldır çalışmakta olan faal işletmelere işlerini büyütmeleri için yapacakalrı yatırımlar için verilen ilk iki yılı geri ödemesiz üçüncü yıldan itabaren sıfır faizle devlete geri ödenen mali yardımdır.

  Bağınız yol üstü mü nasıl müşteri çekmeyi düünüyorsunuz? Açar açmaz sabit masraflarını çıkartacak kadar gelri elde edebilecek misiniz? Hadi kirası yok diyelim ama personeli, elektriği, suyu, bağkur primi vs masraflarını kazandırabilecek mi? Bunları iyice araştırın önce. Piknik alanı kısmına gelince herkes sadece keyif almaya gelirse olmaz. Giriş ücretli olursa yine olmaz. İş planınızda ürettiğiniz şeyi satmanız gerekiyor. Hayrına yapılan işlerin işletmesi de çalışmaz. Kendiniz fonlayacaksanız sorun değil ama devlet buna kaynak vermez. Tavsiyem restoranın uzantısı şeklinde tutmanız ve mümkünse yazın açık alan olarak kullanılan bahçenin de bir kısmının kışın kapalı olarak kullanılması.

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 4.0/5 (3 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 3 votes)
 38. ilgi ve alakanıza teşekkür ederim tavsiyelerinize aynen uyacağım bağım hemen yol kenarı vekayseri manzaralı biraz tepe olduğu için aşağıya doğru villa siteleri var yani müşteri potansiyeli mevcut gözüküyor benim bağın daha aşağısında manzarasız ama doğa içi olan bir yer var orda kahvaltı veriyorlar ve talep var ama benim dediğim gibi alabalık restoran tarzı yokbende o yüzden düşündüm aynen sizin dediğiniz gibi açık alanıda restoranın uzantısı olarak düşünüyorum ben 2yıl önce abant gölüne gitmiştim ordada öyle gördüm açık alanada masalar üstü kamelya şeklinde kapalı otantik bir yerdi çok hoşuma gitmişti ozamandan belli aklıma koydum inş başarırım dediğiniz gibi bende hibe olarak yardımda alabilirsem işim biraz daha kolaylaşır eminim çok güzel olacak şimdiden çok heyecanlıyım yönlendirdiğiniz için çok tşk ederim

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 39. İşletmeyi de gündüzleri en azından sabahları kahvaltı için değerlendirin. Özellikle haftasonalrı öğlen 14:00-15:00’e kadar kahvaltı verilmesi iyi olur. Uygun yer varsa ileride çocuklar için oyun alanı da kurulabilir.

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 2 votes)
 40. Nilgün Orman Tezcan · Edit

  Dediklerinizi aynen anladım ve p.tesi harekete geçiyorum. Benim dükkanım var aslında ama doğru yerde (ihtiyaç ve gelir açısından) olmasını istediğim için kiralık arayacağım. Yıkama işi istemiyorum aslında, herkesin evinde zaten çamaşır makinaları yıkıyor, kuruyanı poşetleyip bize verecekler ama evden alıp eve teslimat düşünüyorum. Hızlı ve sürekli servis için. Leke çıkarma işini de ekleyebilirim bir kimyasal firması ile görüşüp. İlginize sonsuz teşekkür ederim. Dilerim Hatice hn. ın da herşey istediği gibi olur. Saygılarımla..

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 1.0/5 (1 vote cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 41. merhaba bende bir ev hanımıyım benim işletmek istedigim okul kantini alabilmek içinde sermayem yok banada hibe verirlermi açaba kantin için tşklr

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 5.0/5 (2 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -1 (from 3 votes)
 42. Nilgün Orman Tezcan · Edit

  Merhaba, İşkur da “kurs tipi” olarak girişimcilik mi seçelim yoksa “hibe projeleri/sodes” var onu mu seçelim? çok teşekkürler.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 43. SODES’in kapsadığı iller; Güneydoğu Anadolu Projesi kapsamındaki Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Gaziantep, Kilis, Mardin, Siirt, Şanlıurfa ve Şırnak illeri ile Doğu Anadolu Projesi kapsamındaki Ağrı, Ardahan, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gümüşhane, Iğdır, Hakkari, Kars, Malatya, Muş, Tunceli ve Van’dır. Ayrıca, 2011 yılında Adana, Mersin, Osmaniye, Kahramanmaraş ve Hatay’ın farklı birer uygulama modeliyle pilot iller olarak programa dahil edilmesi planlanmaktadır.

  SODES projeleri Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgelerini kapsıyor. KOSGEB ise tüm Türkiye’yi kapsıyor. Size KOSGEB’in Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi lazım olduğu için Girişimcilik olan kurs tipini seçmeniz gerekiyor.

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 44. merhaba bende bir ev hanımıyım benim işletmek istedigim okul kantini alabilmek içinde sermayem yok banada hibe verirlermi açaba kantin için tşklr bilgi allabilirmiyim

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 1.0/5 (1 vote cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)
 45. Vermezler. İhale ile kazanılan geçici işlere, devir işlerine vs hibe verilemz. Yukarıda yazıyor hepsi.

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: +2 (from 2 votes)
 46. makalenizi ve verdiğiniz bilgileri okudum, ancak kafam da bir iki soru kaldı, ben çalımayan bir ev hanımıyım. bilişim hizmet sektöründe iş yeri açmak istiyorum eşim konusunda deneyimli sigortalı olarak göstereceğiz onu. tabiiki hizmet sektörünün yanında ticaret bazlı alım satış işlemleri de yapılacak hizmet sektöründen kastım firmalara bilgisayar teknik destek ve bakım hizmeti vermektir. konu hakkında destek alma şansım varmıdır. cevaplarınızı beklıyorum kolay gelsın iyi çalışmalar.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 47. Nilgün Orman Tezcan · Edit

  Merhaba, yine teşekkürler. İşkur’ un başvuruları bitmiş, eğitimler başlamış. Osmangazi belediyesinin başvuru formunu aldım, form çok güzel doldurulmalı..iyice okudum 🙂 benim sorum acaba kaç kişi başvuruyor ve kaç kişinin ki kabul görüyor. Bu arada bir kuru temizleme (ütü yapılan) hemen işbaşvurusu yapmayı düşünüyorum. Bana gerekli (francheis veren firmadan öğrendiğim kadarıyla) techizatları Bursa’ da satan yer ile görüşüp fiyat öğreneceğim ve toplam iş kurmak için maliyetimi hesaplayacağım. Askı+poşet firmalarıyla da..yalnız bazı sorular var formda ne zaman iş yeri açmak istiyorsunuz? ve toplam sermayeniz ne? ve kaç kişi çalıştırmak istiyorsunuz ? soruları..zorlanıyorum…teşekkürler..

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)
 48. Hizmet sektörü desteklenmediği için hibe desteği alamazsınız. Yazılım üretme gibi bir projeniz varsa onun için de TUBITAK’a başvurmanız gerekiyor.

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: -2 (from 2 votes)
 49. Sermaye işini siz bileceksiniz hangi araç gerek, mobilya vb demirbaşlar gerekli. Hangi sarf malzemelerinden (askı, poşet vb) ne kadar gerekli? Bunlar için kabataslak bir hesap çıakrtın. Sermayenizi böyle belirlersiniz.

  Ne zaman açacağım kısmına ise “Tüm hazırlıklarımı tamamladım sermaye sorununu halleder halletmez işyerimi açmayı düşünüyorum.” İki üç ay içinde işler duruma gelecek şekilde hazırlıklarım tamamlandı diyebilirsiniz. Böylece bir ay kurs bir ay da onay süreci için en az iki aya ihtiyacınız olacak zaten.

  “Toplam sermayeniz ne?” soruusna işyeri açılışı için şu kadar gerekiyor elimde bu kadar var diyerek gerçek rakamları verin.

  “Kaç kişi çalıştırmayı düşünüyorsunuz?” İlk aşamda en az bir kişiye ihtiyaç olacak. Siz hem ütü yapıp hem de müşterilerle ilgilenemezsiniz. Aslında olur da destek için istihdam şartı var. İlk başlangıçta bir kişi çalıştımayı şu kadar süre sonra da en az bu kadar kişi çalıştıracağım diyebilirsiniz. Verdiğiniz sayılar gerçekçi olsun çünkü taahhüt olarak geçiyor. Bir sene sonunda üç kişi daha çalıştıracağım diyip de kimseyi çalıştırmazsanız sıkıntı olur.

  Yıkama işini yabana atmayın. Bekarlar ve öğrencilerde ciddi potansiyel var.

  Kaç kişi başvurduğunu bilemem ama genelde kurslar 30 kişilik oluyor. Kaç kişini başvurduğu o kursun kaç kişi tarafından duyulduğuna bağlı. Kimisi sadece İŞKUR düzenliyor sanıyor. Kurs yoksa başvurmuyor. Sizin gibi burayı takip edenler belediyeleri ve diğer kuruluşları da inceleyerek düzenlenen kurslara başvurabiliyor. En yoğun talep İŞKURda olur. Sorulara gerçekçi ve bu işi yapmaya istekli şekilde cevap verirseniz kabul edilme şansınız artar. Bu ön eleme zaten. Ardından teste ve mülakat var.

  Sorulara “Siz parayı verin ben heen açarım, sermayem yok, sadece kendim çalışacağım” gibi cevaplar yazanlar en baştan elenecek zaten. Bu yüzden işyerinizi hemen açacakmış gibi hazırlıklı olun diyorum.

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 50. seval hanım beni ararmısınız lutfen halı ve oto yıkama konusunda bazı fikirlerimiz ortak olabilir…

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)
 51. merhabalar.mert balcı ben kosgep e halı ve otot yıkama için başvurmuştum elenenler arasında olmadışım ve haziran ayındaki eğitimlere çağıracaklarını soylediler bu konuda bilgilerinize ihtiyacım var çunku dedinizki halı ve oto yıkama gibi işlere vermezler ben ise bu işe çok umut bağlamıştım tecrubelerimden dolayı yada şoyle sormak istiyorum size musade ederseniz.benim servis aracımda var bu iş için uygun siz ce hangi iş için başvurabilirim çunku değiştirme hakkımda var …teşekkur ederim…

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 52. selam metin ben istanbul ve fethiyede oto ve halı yıkama işi için başvurdum haziran sonundaki eğitimlere çağıracaklarını soylediler yani elenenler arasında diğilim.ama siz bu işler için hibe çıkmıcağını yazmışsınız.sizce ben ne yapmalıyım teşekkur ederim…

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 53. Öncelikle kim olduğunuza karar verin:
  Hakime Bakırcı mı?
  Metin Bal mı?
  Mert Balcı mı?

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 5.0/5 (2 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: +3 (from 5 votes)
 54. Nilgün Orman Tezcan · Edit

  Anladım. Bende 1 ya da 2 kişi ile başlarım diye düşündüm ama yeterli istihdam olmaz deyip reddedilmekten çekindim, kısmen sermayem de var ve mühim olan sizinde söylediğiniz gibi toplam ne kadar sermaye gerekli bu iş için, tüm bunları için ve işe daha yakın temas ile eğitim almam şart, sanırım 3 haftam var umarım yeterli olur. Yıkama kısmını mutlaka düşüneceğim, teşekkür ederim. Sonrası gerçeklik ve tutarlılık, formumla mülakatımın örtüşmesi. Bu aşamadan sonra beni artık düşündüren tek şey kurulumdan sonra desteğin ne kadar sürede geleceği..umarım bir aksilik olmazda acil ihtiyaç hissetmem, tabi bu zemini hazırlamam önemli ama hayatta herşey olabiliyor. Mülakat öncesi iş verebileceğinden emin olacağım görüşeceğim yerlerde problem olması beni zora sokacaktır..Risk ne kadar var acaba? Sonsuz teşekkürler…Sürekli yardım istiyorum sizden, kendimi kötü hissediyorum ama her geri dönüşünüzde yardımlarınızla beni yüreklendiriyorsunuz…

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 55. Nilgün Orman Tezcan · Edit

  En son 12 yıl bir Tekstil firmasında çalıştım ve özel sektörde çalışmanın zorluklarını ve kazandığınız helal paranında ne kadar verilen emekle örtüşmediğini biliyorum. Buraya verdiğim emeği birgün kendim için çalışsam derdim hep..Çalışan kadınlarında en çok (bekarlar ve öğrencilerde var tabii) ütüye vakit ayırmakta zorlandığını biliyorum, kendimden. Çok vakit alan ihtiyaçlarımızdan…Yaprak sarmasına benzetirim ütü yapmayı, sarması uzun sürer ve çabucak tüketirsiniz..

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)
 56. Risk her zman vardır. Benim size bir önerim de alternatif finans kaynağınızın hazır olması. Böylece hibe ödemesinde yaşanacak aksaklıkları oradan karşılayabilirsniz. Hibenin bir kısmı yıl içinde aylık olarak ödenecek zaten. İstihdam konusunda en az bir kişiyi istihdam etmeye bakın çünkü bu projenin asıl amacı işsizliği azaltmak. Önümüzdeki aylar yada yıl için de şunalrı hedefliyorum başarmam halinde şu akdar kişiye daha ihtiyacım olacak şeklinde belirterek açık kapı bırakın.

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 57. hakime . ADIM DAHA ONCEKİLERİ SİLEMEDİĞİM İÇİN OYLE GELDİ SİZE KUSURA BAKMAYIN LUTFEN…
  mert balcı eşim…

  Ticaret

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 58. hibe desteği üretime yönelik işlere veriliyor. Hizmet sektörü ikinci planda tutuluyor. Sağlık, eğitim, turizm, hayvancılık, tarım, perakende ticaret desteklenmiyor. Halı ve oto yıkama işi bir hortum iki fırça ile de yapıalbilir. Makinalı sistemle de yapılabilir. Burada olay knedinizi ifa etmenize kalmış fakaty halı ve oto yıkama işinde bir şey üretilmediğini de unutmayın.İş planını usnana kadar iş fikrinizi değiştirme şansınız var.

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 59. merhaba ben zeynep kendime kuaför dükkanı açmak istiyorum bu mümkünmü acaba lise mezunuyum yardımcı olursanız sevinirim iyi günler

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 1.0/5 (1 vote cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 4 votes)
 60. Nilgün Orman Tezcan · Edit

  Merhaba, yazar kasa işim kurulduğu gibi olması gereken demirbaşlar arasında değil mi? sermayemi hesaplarken dahil etmeliyim değil mi? bilgisayarım var, kendi işleyiş şeklime göre bir hazır paket prg.yükleteceğim; müşteri abonelikler v.s..bir de matbaa işleri sipariş fişi, tahsilat makbuzu v.s…plastik askılar, elbise naylon poşetleri v.s.herşeyi dahil etmeliyim değil mi? Saygılar..

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -1 (from 1 vote)
 61. Hepsini dahil edin. Bu arada işyerinde bilgisayar kullanacaksanız orjinal lisans olmasına dikkat edin. Birisi şikayet ederse çok ciddi yaptırımı var.

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 1.0/5 (2 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 62. Nilgün Orman Tezcan · Edit

  Merhaba, evden alıp eve teslimat bu projede düşünceme göre müşteri memnuniyetinin en önemli adımı fakat çevremde eşim de dahil, o işe girme, bırak müşteri sana getirsin ve alsın diyorlar, çok masraflı olur (servis başı 5 tl alacağımı bildireceğim açılışta) ve sen vakitten kaybedersin diyorlar? servis olmaması dezavantaj değil mi benim için sizce? Kango doblo tarzı 2.el bir aracı da sermayeme dahil etmeliyim değil mi? bu arada yıkamayı ilave edeceğim fiyat listelerimi hazırladım. Teşekkürler.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 63. Eve teslimat işi masraflı bir hizmet. İşletmenin açılışını ve işleyişini etkileyecekse sonraya bırakabilirsiniz. Piyasadaki rakiplerinizi inceleyin hepsinde eve servis varsa sizde olmamaıs garip karşılanır. Rakiplerinizin müşterilerini kazanabilmek için onlardan bir adım öde olmanız gerekir. İşyerini müşterilerin yoğun olduğu yerde açarsanız beş on dakika yürüyerek size teslime debilirler fakat dükkan kirası yüksek olacaktır. Dükkan çok uzak kalırsa servis gerekecektir. Bunu piyasa araştırması yaparak siz belirleyeceksiniz. İşletmeyi açtıktan sonra ilk işiniz lokanta, pansiyon, otel vb yerlerle görüşüp masa örtüsü yatak çarşafı vb işleri almaya bakın.

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 64. Şu anda işsizim. Eskiden yaptığım Deterjan Pazarlaması ve bunun yanında ufak bir kazanla üretim atölyesi kurup bu işi yapmak istiyorum. İlk önce 3 eleman (Sekreter, Pazarlama, dağıtıcı) istihdam etmek istiyorum. Arabam var fakat dağıtım için araba almam gerekiyor. Bu şekilde (daha detaylı bir projeyle) Hibe almam mümkün müdür ? Teşekkürler.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 65. Üretim de yapacaksanız mümkündür. İzlemeniz gereken süreç konuda ve sayfanın ilk yorumunda yazıyor.

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 66. mrhb ben27 yasinda ev kizim calıimıyorum benim kocaeli karamurselde sehır merkezine birbucuk kilo mtr uzaklikta 4 donüm bi arsam var manzarasi cok guzel istambul marmarayı bağlayan kopru cok net gorunuyor ben buruya cafe restorant acmak istıyorum cocuk parkı mmescidi otoparkı kis ve yaz bahçesi olan doğanın içinde sik olduğu kadar doğal ve sade bır yer dusnuyorum haftada iki gün kuzu cevirme olan hafta sonları 14.00 de kadar sinirsiz çay eşlığınde kahvaltı ve restorantmda bütün sebzeler organik olacak yolun hemen altı koprü bitince otoban o yolu yapacaklar ılerde dinlenme tesisi yamayi dusunuyorum ama oncelikle cafe restorant hemen hemen bütün yorumlarinizi okudum ve mesaj yazmak istedım benim derdım hibe almak bankalara ğitsem baska bı tarlayı ıpotek yaptırsam bana kredı verırler ama ben faiz yemek istemıyorum bü yuzden is kurdan para istıyorum. iş yapacak bir yer insanlar doğa diye sekız kılometre manzarası olmayan bı alabalk tesislerı var oraya ğıdıyor bıraz arastrma yaptım tutulur ALLAHIN iziniyle açıcam iş yerımi sadece sifir faizlı kredi ye ihtıyacm var hibede olur. tesekkürler cvp için simdiden

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 67. Sıfır faizli kredi için işletmeyi açıp en az bir yıl çalıştımanız gerekiyor. Verilecek hibe miktarı da 30 Bin TL ile sınırlı oldupundan sizin projeniz için yeterli olmaz. Ayrıca hibe alabilmek için en az iki üç aya ihiyacınız ve sürecin nasıl işlediği yukarıdaki ilk yorumda yazıyor.

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 68. okudum tskler

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 2 votes)
 69. ben erzurum çat ilçesinde yaşıyan 24 yasındayım berkar bir kızım 3senedir halkegitim düzenledigi dikiş ve nakış kurslarına katıldım diplomalarım var suanda evimde de dikiş ve akışımı gayet güzel yapıp etrafımdaki insanlardanda taktir görüyorum kendi ayaklarımın üzerinde durup aileme destek olmak istiyorum oturmakta oldugum ilçenin kaymakamlık fon müdürlüne gerekli projemi çizip verdim ama önemsemediler birkezde sizden yardım istiyorum projemdem 15 bin tutarı var açmak istedigim nakış atolyemde sadece makinada yaptıgim işleri degil annemin yaptıgı örgüleri kız kardeşimin yaptıgı örgüleri burası bir ilçe oldugu için kursun kızları mazemelerini merkezden getirmek zorundalar onlara gerekli mazemelerinde sata bilecegim atölye açmak istiyorum ve bu kararımda yaz gecmicem gerkirse baş bakana bile mektup yaıcam gerekli olan her yere baş vurucam küçük bir ilçede ola bilirim ama herk onuda kendimi geliştirdigime inanıyorum ve pesetmicem sizden bana yardım etmenizi rica ediyorum

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 1.0/5 (1 vote cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 70. tek avantajım burada bu işi yapan hiçbir işlerme yok ve kursun kızları ve bekar kızlar bütün işlerini merkeze götürmek zorundalar ama böyle bir işlerme olsa mezkeze gitmek zorunda kalmazlar benim sadece 15 bin tl lik bir tutara ihtiyacim var lütfen bana yardım edin

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 71. Yaşınızın ve medeni durumunuzun bir önemi yok. İşsiz olmanız ve babadan kalma vs aylık almamanız gerekiyor. İŞKURa gidip işsizlik kaydınızı yaptırın ve girişimcilik kursları hakkında bilgi alın. Kurs sonunda projenizi KOSGEBe sunup kabul ettirebilirseniz destek alabilirsiniz. Detaylar konuda ve ilk yorumda açıkça yazıyor. Atölyede üretim olacaksa sadece malzeme satışı olmayacaksa destek alabilirsiniz. Bir de ürettikelrinizi satmak için hazır müşteriye ihtiyacınız olacak. iş planı hazırlarken bunları da belirtin.

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 72. merhabalar ben sizin dediğiniz gibi işkura gittim kayıt oldum yarın görüşmeye gideceğim kabul olursa inş kursa başlayacağım haziran 9 gibi bakalım ne olacak yapmak istediğim restorantı anlatmaya çalışıcam inş olur iyi akşamlar

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 2.0/5 (1 vote cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)
 73. zaten şuanda evinde küçük çaptada olsa bir makinayla işmi yapıyorum müşterilerim hazırlar yur dına bıle yapıp akrabalar aracılıgıyla iletiyorum

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 74. öncelıkle yazdıgınız yorumları teek tek okudum teşekkur edyrum bnm de bir sorum olacak… ben cafe pıknık gbi işletme acmak istyrum bu işletme için dukkanları araştrdım işletme yapabilecegim yerler satısa uygun ama benım sıkıntım sermayem fazla yok sadece dukkan kırasını elektrk su gbı faturaları karşılar bunun için bana destek olunabılır mı cewabınızı beklıyorum tesekkur edıyorum

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 75. merhabalar ben sizin tavsiyelerinize uyarak öncelikle işkura başvurmuştum 25inde gelin demişlerdi gittim tabi benim gibi epey müracat eden olmuş 100kişi alacaklarmış 300 kişi müracat etmiş sözlü mülakat deyil yazılı test olduk 25soru vardı ben 25de 2yanlışla eğitim almaya hak kazandım. kayıt olcam. sanırın temmuz 9unda derse başlıyacağım inş başarılı bir şekilde bitirip projemi kosgebe sunmak istiyorum bakalım. .sizce kursu bitirip başvuranlar hibe desteğini alabiliyorlarmı iyi akşamlar gelişmeleri size yazmaya devam edecem inş birgün restoranın açılışını yazarım iyi geceler

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 76. Her başvuran alamıyor tabi. Çünkü olay iş planında bitiyor. Hibe desteğini alabilmek için iş planınızın KOSGEB tarafından kabul edilmesi gerekiyor. Bu yüzden kursu iyi takip edin. Orada iş planının nasıl hazırlanacağı uygulamalı olarak öğretiliyor.

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: -1 (from 1 vote)
 77. bu soru cevap olayında bu kadar kaba olunmasının nedenini çözemedim.eğitim seviyeleri anlayış düzeyleri farklı olan hatta hoşunuza gitmeyecek ama bi çok eğitimden yoksun kalmış olanağı olamadığı için kendini geliştirememiş insanlar benim güzel ülkemde ne yazık ki sizin farkında olmadığınız kadar çok siz burada sabırla ilkokul yada üniversite mezunu insanlara eşit bi şekilde cevap veremeyecekseniz buna sabrınız yoksa lütfen üslerinizden size sabır gerektirmeyen bi iş vermelerini rica edin örneğin sizinde herşeyi bilmediğiniz ve cahilce yaptığınız bi yorum gözüme takıldı diyorsunuz ki bu kadar uğraşma git bi kaç lokantaya mantı sat amacın patronculuk oynamak değilse hiç masrafı yok yap tencere tencere mantı sat e bi zahmette lezzetli olsun bu tavır hem çok küstahça hemde olanaksız sadece mantı satmak için bile bi şirket kurmak sağlık bakanlığından izin almak vs vs bi çok üstelikte epey bi bütçeye ihtiyaç var sizin dediğiniz gibi hiç masrafı yok su yok elektrik yok bağkur masrafı yok vs vs yok değil yani senin mantını satacak lokanta senden en başta yaptığın yerin çalışma iznini görmek istiyor bu istenen bi çok şeyden sadece biri burada sizin verdiğiniz bu aklı düşünemeyecek kadar cahil insanların varlığına inanıyorsunuz ki böyle bi açıklama yapma gereği duymuşsunuz sizin yaptığınız ne kadar anlamsız bi teklifse bazen size de burada anlamsız sorular gelebilir kimseyi ve hiç bi işi küçümsemeyin kıssadan hisse anlamadıysanız tekrar edeyim öyle bak ben mantı yaptım deyip herhangi bir lokantaya bak ben pasta yaptım deyip de herhangi bir pastaneye bi şey satılmıyor sadece bunun için bile 5 le 10 bin arasında bi bütçeye ihtiyaç var devletten gerekli belgeleri almak için

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 3.0/5 (1 vote cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +7 (from 11 votes)
 78. Benim üslerim yok çünkü bu işi karşılıksız olarak bedavaya yapıyorum. İnanmyorsanız sorun bir kişi bile tek kuruş para yada herhangi bir menfaat istedi diyemez. Danışmanlık firmalarının kucağında soyulmayın diye yapıyoruz bu işi. Beğenmiyorsanız bir danışmanlık firmasına gidersesiniz, alacağınız desteğin %3-7’sini vererek işinizi halledersiniz. İşiniz halledilmeyecek bir işse de danışma ücreti olarak 100-200 TLyi peşin bayılırsınız. Okuduğunu anlamayan adam da kusura bakmasın ama bir şirketi yönetemez. Diploma da önemli değil kişinin kendisini yetiştirmesi önemli. Her lokantayı özel mutfağında üretim yapıyor sanmanız garip geldi doğrusu. Bundan sonra bu konuyu takip edin benim cevap vermediğim ukalaca davrandığımı düşündüğünüz kişilere siz cevap verin. Yapmayacaksanız da fazla konuşmayın.

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 5.0/5 (3 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: +2 (from 10 votes)
 79. belli ki sizinle aynı dili konuşmuyoruz üslerinizin olmaması gerçekten üzücü çünkü kontrolsüz davranmaya devam ediyorsunuz kendinizi kontrol edemediğinize göre gerçekten bi üsse ihtiyacınız var danışmanlık firmalarının ”kucağı” benzetmesi benim bu tartışmaya devam edemeyeceğimi gösteriyor ne kadar konuşacağıma da kimle konuşacağıma da ben karar veririm konuşma tarzınız eleştiriye açık olmamamız ve küstah oluşunuz hiç hoşuma gitmedi bundan sonra yazdıklarınıza cevabım olmadığı için değil sizi muhatap almadığım için yazmayacağım bi ücret almadan gönüllü olmanız da çok doğal size niye bi ücret ödesinler ki neden ortada değil mi!!! kişinin kendisini yetiştirmesi önemli demişsiniz bu sanırım sizin için de geçerli hatta gerekli

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +8 (from 12 votes)
 80. Lafa gelince mangalda kül bırakmayan sizin gibiler, işi görünce ardına bile bakmadan böyle kaçıp gidiyor işte. Herkes üslubuna göre ve hak ettiği şekilde cevap alır. Yukarıda adam gibi sorup adam gibi cevabını alarak kurslara başlayanların yorumları da var. Mustafa Kemal de Osmanlı hükümetine göre kontrolsüz davranıyordu ama “Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir.” diyerek sizin gibi köle düzenine alışık insanlara gereken cevabı vaktinde vermiştir.

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 4.5/5 (4 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 18 votes)
 81. Merhaba ben esra annem işsiz onun üzerinden iş kurmak istiyorum ben modelistim kendi bölümümden 2yılık üniversitededen mevzunum annemde tekstilden anlar çeyizcilik işi evde yaptı çeyizci dükkanı açmak istiyorum model tasarlıycam değişik tasarımlar annem üretip piyasaya suncak tek sorun annem ilk okul mevzunu değil sadece okuma yazması var yinede başvursa açabilirmiyiz ben herşeyi araştırdım masfrafı proje tamam ama tek sorun anemin okumaması yinede hibe çıkarmı

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 82. Başvuru şartlarında eğitim seviyesine dair bir şey yok fakat kurslara ve mülakatlara anneniz katılacağı için iş planı dair hr şey annenizin hazırlaması gerekecek.

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 83. merhaba ben gaziantepden derya 27 yaşındayım meslek lisesi mezunuyum çocuk gelişimi bilgisayar ve mefruşat sertifikam var bi iş kurmak istiyorum saglam bi iş yardımcı olurmusunuz neyi nasıl yapmalıyım

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 84. Öncelikle perakende, eğitim, sağlık, turizm, hayvancılık ve hizmete yönelik işler haricinde üretiem yönelik bir iş fikri bulun ardından bu sayfadaki konuda ve konunun altındaki ilk yorumda grekli açıklamaları bulabilirsiniz.

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 2.5/5 (2 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 85. hatice ağcakaya · Edit

  merhbalar ben hatice daha önce yazışmıştık hatırlarsınız henüz kursa başlamadım bana haber vercekleri söylendi benim sorum kosgebin bir sitesinde okuduğuma göre kurs bitiminden sonra hemen kosgebe başvurulmadığı öncelikle kağıt üzerinde yasal olarak işyerinin açılması gerektiği yazıyor sonra iş planının hazırlanıp kosgebe başvurulduğu yazıyor eğer böyle ise hibe desteğinide alınacağı kesin olmadan açılış yapıp vergi mükellefi olunuyor gerçi benim projem bağıma bir restoran açmaktı restoranı tamamen hazırlamadanda ruhsat felan işlemlerinin pek verilmeyeceğini düşünüyorum bu iş nasıl olacak bilemiyorum benim amacım sizinde dediğiniz gibi öncelikle girişimcilik kursunu başarı ile bitirmek ondan sonra iş planını hazırlayıp kosgebe sunup kabul olursa hemen bağıma restoran şeklinde bir düzenleme ile işe başlamaktı ama onu okuyunca biraz kafam karıştı ya kosgeb bana hibeyi vermesse ben iş yerini dediği gibi açılışını kağıt üzerinde yapmış olsam bile işlerim biraz karışır gibi geliyor elimde olanla hemen başına geçsem işin. hibeyi alamazsam ben çok zorda kalırım beni bu konuda aydınlatırsanız sevinirim selamlar

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)
 86. İş planı kabul edilirse hibeyi alırsınız verilmemesi söz konusu değil.

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 87. ben iktisat mezunuyum ve evhanımıyım ,tokatlıyım burda temizlik şirketi kurmak istiyorum,evlere bürolara,sitelere temizlik bununla birlikte ,ütü vb.anlıcanız temizlikle ilgili her faaliyet, bütün yazdıklarınızı okudum,yanlış anlamdıysam ,anladım yazdıklarınızı sorum bu iş için hibeye müracat edebilirmiyim.tokat ta böle bi sektör yok tutacanıda düşünüyorum ,kendimle birlikte birkaç kişininde işi olabileceğini tahmin ediyorum .siz ne dersiniz fikrinizi almak istiyorum .şimdiden teşekkürler

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -1 (from 1 vote)
 88. Üretim artı istihdam olduktan sonra gerisi iş planınızın sunumuna kalmış. Detaylı bilgi konu içinde konunun altındaki ilk yorumda mevcut.

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 89. ben kayseride yaşıyorum ve hayalim kendimin çalıştıracaği küçük bir dürümcü dükkanı bu tür şeyler bayan elinden olunca daha rövanşta oluyor ve şehrimizde nadir bu krediye nasıl baş vurabilirim bana yardımcı olur musunuz lütfen hayatımın değişiminin ilk noktası burası olur inşallah

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 90. tüm bunları okudum sizedevermiş oldugunuz bilgi için teşekkürler.bende almak isterdim bu hibe adı altındaki kırediyi ama malesef istediğim ve hayalini kurdugum işi kapsamıyormuş üzüldüm:( ben bir arsa almak üzerine agaç ev yapmak hem çiçek ve fide yetiştirmek hemde çok güzel nezih insanın agız tadıyla kafa dinleyecegi çayını kahvesini içebilecegi lezzetli yemek yiyecegi bir konaklama yeri yapmak istiyordum.neyse vardır bir hayır diyorum ve ben işi ne olursa olsun yapacagım. teşekkürler

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 91. merhabalar ben babamla birlikte kot pantolon imalatı yapıyorum işimi büyütmek istiyorum elimde makinalar var sadece sermaye eksik yani hibe ve sene sonunda faizsiz krediye bi engel yok sanırım .

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 92. İşi olan hibe verilmiyor sadece faizsiz destek kredisi veriliyor. Detaylar için konunun ilk yorumunu ve konuyu okuyabilirsiniz.

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 5.0/5 (2 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: -1 (from 1 vote)
 93. nursel bayraktar · Edit

  arkadaşım tşk ederim
  siz eleşgtirilere bakmayın insan oglu bu kimine yarasınız kimine yaramsınız kendileri bilir))) gelinim turizm mezunu ona bir ter açmak istiyorum kısmet bakalım sırayı takip edip bii başvuralım hayırlısı saolun dostum saygılarımı sunarımm arkadaşım

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 94. mesleğim aşçılık ama sezonluk iş olduğu için geçinmede zorlanıyoruz lokanta açmayı düşünüyorum şu anda işsisizm kendi işimi yapmak istiyorum acaba projemi ortaya koyduktan sonra olurmu acaba bilgilendirirseniz sevinirim

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 95. Lokanta da sezonluk olmayacaksa onaylanabilir. Onay işlemi için başvuru şartlarının tamamnını taşımanız ve grişimcilik kursu sonunda hazırlayacağınız iş planınızın kabul edilmesi grekiyor.

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 96. merhabalar ben iki senedir kantin işletiyorum borçlarım çok devletten destek istiyorum nsl başvurabilirim kosgebe

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 97. hoş bulduk ben bu işimi çok severek yapıyorum bırakmak istemiyorum lütfen bana destek çıkıar mısınız

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 3.5/5 (2 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 98. Merhaba, işiniz varsa başvuru şartlarını taşımıyorsunuz demektir. Ayrıca işsiz olsanız bile borcunuzdan dolayı kabul edilmezdiniz. Bu proje borcu olan brcunu kapasın yada işi olanlara para dağıtalım diye çıkartılmadı. İşsiz kişilerin yanında birilerini çalıştıracağı işler kurarak işsizlik sorununa bir nebze olsun çözüm üretmek amacıyla yürütülen bir proje. Ayrıca sevdiğiniz işi yapmanız en doğrusu. Ortak Ticaret olarak hiç bir ziyaretçimizle maddi ilişkiler olmadık. Para, borç yada kredi alıp verme gibi bir durmumuz yok. Borç para için öncelikle eşinize dostunuza daha sonra da banka kredilerine başvurunuz.

  Konumuz 600 yorum ve cevaba ulaştığından bu konu yorumlara kapatılarak daha açıklayıcı bilgilerle Ortak Ticaret Forumuna taşınmıştır.

  Forumdaki İş Kurmak İsteyene Hibe Olarak 27 Bin TL İsteyene Faizsiz 70 Bin TL Kredi Verilecek konusu için buraya tıklayın!

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)
 99. merhaba.herkes gibi kredi hakkında nette bilgi ararken yazılarını okudum.Gerçekten çok değerli bilgiler veriyorsunuz.yazılarınız okuduktan kendi projemdeki eksik tarafları gördüm.siz bazı arkadaşların dediklerine takılmayın.çok ayrıntılı bir şekilde açıklamalarınız var. Hangi durumlarda başvuru yapılabileceği hakkında kaç defa yazmışsınız fakat arkadaşlar bunları okumadan direk kendi durumları için bilgi istiyorlar.aslına bakarsanız geneli itibariyle hep yakın istekler.siz sabırla hemen hemen hepsine cevap vermişsiniz.siz doğru olanı yapıyorsunuz.şahsım adına teşekkür ederim bilgileriniz için.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 1.0/5 (1 vote cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +2 (from 8 votes)

Comments are closed.