Kredi Dosya Masrafları İçin Bankaya Verilecek Dilekçe Örneği

Kredi Dosya Masrafları İçin Bankaya Verilecek Dilekçe Örneği


Yargıtay ve onlarca yerel mahkeme, bankaların kredi kullandırırken aldığı dosya ve diğer masrafların 10 yıl geriye dönük olarak ödenmesine hükmetti. Bunun için son 10 yılda kredi kullanan yaklaşık 12 milyon kişinin bu haktan yararlanmak için aşağıda yer alan bir dilekçe ile bankaya başvurması yeterli..

Kredi Dosya Masrafları İçin Bankaya Verilecek Dilekçe Örneği Hükümet Tüketici Kanun Taslağı’yla bankaların aldığı masrafların kaldırılması için düğmeye basmıştı. Taslak kredi kartı aidatı, hesap işletim ve dosya ücreti gibi 31 farklı kategoride alınan ücretlerin kaldırılmasını öngörüyor. Yargıtay da zaten kredi kullanılırken vatandaştan alınan dosya masrafının haksız olduğuna karar vermiş, 10 yıl geriye dönük ödenmesine hükmetmişti.

Bankalar bu ücretleri iade etmemekte direnmeye devam etse de bu direnişleri yasal değildir. Son 10 yılda çekmiş olduğunuz kredilere ait doya masraflarını geri alabilmek için aşağıdaki dilekçeyi doldurup kredi çektiğiniz banka şubesine iadeli taahhütlü posta ile gönderin yada elden teslim ederek olumsuz bir cevap almanız halinde bunu yazılı olarak isteyiniz. Aldığınız olumsuz cevapla Kredi Dosya Masrafları İçin Tüketici Hakem Heyetine Verilecek Dilekçe Örneği konusundaki dilekçeyi doldurarak Tüketici Hakem heyetine başvurmanız gerekmektedir.

Bankaya Verilecek Dilekçe Örneği

……….. Bankası …….. ili ………. şube müdürlüğüne,

Konu: Kredi masrafları iadesi.

Bankanızın ……… numaralı kredi müşterisiyim. Her kredi işleminde bankanıza, anılan krediye ait kredi masrafını ödemekteyim. Ancak, çeşitli mahkemeler ve Yargıtay kararlarıyla “Kredi masraflarının haksız şart niteliğinde ve tüketicilerden tahsilinin haksız olduğu sabitlenmiştir.”

Bu çerçevede;

1- Şimdiye kadar bankanıza yaptığım tüm kredi masrafları ödentilerinin on yıl geriye dönük
dökümünün bir listesinin ücretsiz olarak verilmesini,

2- On yıl geriye dönük olarak kesilen masraf ücretlerinin toplamının yasal faizi ile tarafıma
iadesini,

Aksi taktirde alacağımın faiziyle birlikte tahsili için her türlü mahkeme masrafları ve
avukatlık ücretlerini bankanızdan tahsil etmek üzere yasal yollara başvuracağımı bildiririm.

Saygılarımla,

Telefon
Adres
…./…../2012
Ad, soyad,
İMZA

Sorularınızı ve görüşlerinizi yorum yazarak bildirebilirsiniz.

Ortak Ticaret

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Share this post