Son 10 Yılda Kesilen Kredi Kartı Aidatlarını Nasıl Geri Alabilirsiniz?

Son 10 Yılda Kesilen Kredi Kartı Aidatlarını Nasıl Geri Alabilirsiniz?


Günümüzde hepimizin cebinde binbir ısrarla verilmiş atom bombası kadar tehlikeli kredi kartlarından bolca var. Bankalar her yıl yılda bir defa yada dikkat çekmemek için her ay taksitlendirerek her bir kredi kartı için yıllık ortalama 50 TL tutarında kredi aidatı kesiyordu. Kredi kartı aidat kesintisini önlemek için Kredi Kartı Üyelik Aidatı Kesintisine İtiraz Dilekçesi konusunda bahsettiğim dilekçeyi doldurup bankanıza vererek kredi kartı aidat kesintisinin önüne geçebiliyordunuz. Artık geçmişte sizden kesilen kredi kartı aidatlarını da geri alabileceksiniz. Üstelik her bir kredi kartı için ayrı ayrı kesilen bu ücretleri topladığınızda kredi kartı başına ortalama 500 TL alabilirsiniz.

Son 10 Yılda Kesilen Kredi Kartı Aidatlarını Nasıl Geri Alabilirsiniz Kredi kartı aidatını iade eden bankalar bir kaç bankayla sınırlı değil. Çıkan kararın tüm bankalar için yaptırım gücü bulunmkatadır. Bu yüzden bankanızdan olumsuz yanıt almanız yada örneğin aylık şu kadarlık harcama sözü vermek gibi başka tekliflerle bazı kafanızın karıştırılmasına izin vermeyin. Olumsuz yanıt alırsanız Tüketici Mahkemelerine başvurun. Sonuç olumlu olacaktır. İşte konuyla ilgili basında çıkan haber metni:

Bankaların sizden kestiği paraları geri almanın önü açıldı. 10 yıllık aidatınızı almayı ihmal etmeyin!

Yargıtay, vatandaşın 10 yıl geriye dönük olarak kredi kartı aidatını almasının yolunu açtı. Buna göre, tek kartı olan bir kişinin bankadan alacağı tutar 500 lirayı bulacak

Kredi kartları konusunda Yargıtay’ın aldığı son karar, tüketiciler için en az 500 liralık bir alacağı da beraberinde getirebilir.

Yargıtay’ın son kararı ile artık tüketiciler kart aidatlarını 10 yıl geriye dönük olarak geri alabilecek. Üstelik burada faiz işletilmesi de söz konusu olabilecek. Kabaca bir hesaplama ile tek kredi kartı olan bir kişinin ortalama 50 lira yıllık kart aidatı ödediği düşünülürse, bankadan alacağı tutar 500 lirayı bulabilecek. Vatandaşların birden çok kredi kartı olabileceği ve bir hanedeki kart sayısının 3-4 adedi bulabileceği dikkate alınırsa da, bir ailenin bankada biriken aidat parasının ortalama 2 bin TL’yi bulabilmesi söz konusu oluyor.

Kredi Kartı Aidatlarınızı Bankanızdan Faiziyle Geri Alabilirsiniz


Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Turhan Çakar, yaptığı açıklamada, Yargıtay’ın kararının emsal niteliğinde olduğunu belirterek, haklarını aramak isteyen tüm vatandaşlara yardım edileceğini ifade etti. Bankalardan kart aidatlarını geri alabilmek için öncelikle bankaya yazılı olarak müracaat etmek gerekiyor. Bankanın ödemeye yanaşmadığı durumlarda ise Yargıtay’ın kararı emsal gösterilerek il ve ilçelerdeki hakem heyetlerine dava açmak mümkün oluyor.

* Bankaların istediği kart aidatları da farklılık gösteriyor. Kimi bankalar düşük ücret isterken, bazılarında rakam 150 lirayı buluyor. Bankalar kartın niteliğine göre ücretini de yükseltiyor.

Kredi Çekerken Alınan Dosya Masrafına Da İade Kararı Çıktı


Konut kredisi kullananlara da yargıdan müjdeli haber geldi. Kayseri’de Tüketici Mahkemesi, bir bankanın konut kredisi kullanan tüketiciden aldığı dosya masrafının tamamı ile ekspertiz ücretinin tüketiciye geri ödenmesine hükmetti. Mahkeme, müşteriye verilen sözleşmede yer almayan bin liralık dosya masrafı ile 330 liralık ekspertiz ücretinin tüketiciye iade edilmesi gerektiğini bildirdi.

10 Yıllık Kredi Kart Aidatı İade…


Tüketiciler Birliği Onur Kurulu Başkanı Aydın Ağaoğlu, verdiği hukuk mücadelesiyle, yargının, ”kredi kartı aidatı” konusunda emsal teşkil edebilecek bir karar almasına zemin hazırladı.

Ödediği aidatın iadesini sağlayan Ağaoğlu’nun kredi kartını kullanıma kapatan bir banka, tazminat ödemeye mahkum edildi.

Ağaoğlu, bankaların kart aidatı, üyelik bedeli gibi isimler altında tüketicilerden talep ettikleri ücretlerin Tüketici Hakem heyetleri ve mahkemelerce iptal edilmesi nedeniyle, bu ücretleri bölerek küçük taksitler halinde tahsil etmeye yöneldiğini belirtti.

Tüketicilerin meblağ küçük olduğundan mücadeleye değer bulmayıp itiraz etmeyeceklerini düşünen bankaların yanıldığını dile getiren Ağaoğlu, birçok tüketicinin halen kredi kartı aidatlarını almak için mücadele verdiğini anlattı.

Benzer şekilde tüketici olarak kendisinin de bu konuda mücadeleyi sürdürdüğünü ve vatandaşlara yol göstermeye çalıştığını ifade eden Ağaoğlu, şunları söyledi:”2009 yılında, kullandığım kredi kartının hesap özetinde 55 lira kart aidatı bedeli bulunduğunu fark edince, bankaya itirazımı bildirdim. Banka, talebime olumsuz cevap verdi. Şişli Kaymakamlığı Tüketici Sorunları Hakem Heyeti’ne başvurdum. Heyet başvurumu haklı bularak, bu paranın iadesine karar verdi. Banka 55 liralık ücreti iade etti ama kartı kullanıma kapattı. Bunun üzerine kartın kullanıma açılması için mücadeleyle başladım. Tüketici Hakem Heyeti, tekrar, başvuru üzerine kartın kullanıma açılması kararını verdi. Ancak banka, bu karara karşı İstanbul 2. Tüketici Mahkemesi nezdinde itirazda bulunarak, kart aidatını ödemediğim için kartı kullanıma kapatmaya hakkı olduğunu iddia etti. Mahkeme, aidat iptalinin hukuka uygun olduğunu, Tüketici Kanunu’nun 5. maddesindeki düzenlemeye göre hizmetin sunulmasından haklı bir sebep olmaksızın kaçınılamayacağını, bu nedenle kartın kullanıma açılmasını kesin olarak kararlaştırdı.”-Mahkeme kararına rağmen-Bu davanın 2010’da sonuçlandığını ve mahkemenin hükmetmesine rağmen bankanın kredi kartını kullanıma açmadığını aksine yeni bir sözleşme imzalamasını istediğini belirten Ağaoğlu, ”Yeni sözleşmede kart aidatının yer aldığını fark edince imzalamayarak, mevcut sözleşmeye göre kartın kullanıma açılması talebinde bulundum ama kart kullanıma açılmadı” dedi.

Aydın Ağaoğlu, yargı kararına rağmen kartın kullanıma açılmaması nedeniyle 20 bin lira manevi tazminat talebiyle ve hükmedilecek tazminatın tamamının Tüketiciler Birliği banka hesabına aktarılacağını belirterek İstanbul 2. Tüketici Mahkemesi’nde dava açtığını anlatarak, şunları kaydetti:”2011’in başında İstanbul 2. Tüketici Mahkemesi, bankayı, yargı karanına uyulmaması ve kredi kartının kullanıma açılmaması nedeniyle tüketicinin mağdur olduğunu belirterek, bin lira manevi tazminat ödemeye mahkum etti. Her iki taraf da kararı temyiz etti. Yargıtay 13. Hukuk Dairesi, 17 Ocak 2012 tarihli kararıyla verilen tazminat kararını onadı. Buna rağmen banka tazminatı ödemedi. Biz de icra yoluna başvurduk. Sonunda banka, ana para ile faiz, avukat ve icra masraflarıyla birlikte toplam 2 bin 41 lirayı ilgili icra müdürlüğüne yatırdı. Bin lirayı Tüketiciler Birliği hesabına aktardık.”Ağaoğlu, kesinleşen bu karardan sonra bankaya idari para cezası uygulanması için Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğüne şikayette bulunacağını belirterek, Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’un 25. maddesinin, bankaya ceza verilmesini öngördüğünü sözlerine ekledi.

Sorularınızı ve görüşlerinizi yorum yazarak bildirebilirsiniz.

Ortak Ticaret

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Share this post

24 thoughts on “Son 10 Yılda Kesilen Kredi Kartı Aidatlarını Nasıl Geri Alabilirsiniz?

 1. artvin iş bankasına başvurdum kredi masrafları ve kredi kartla ilğili haklarımı istedim böyle bir şey olmadığinı söyleyip ilğilenmediler gereğinin yapılmasını arz ederim

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 2. Kredi masraflarının iadesi diye bir şey yok zaten. İade edilen sadece kredi aidatı adı altında her yıl alınan alınan sabit ücretlerdir. Bunun için böyle bir şey yok diyemezler çünkü Yargıtay kararı var. Kredi kartı aidatı için başvurup da olumsuz yanıt alırsanız kaymakamlığa bağlı Tüketici Hakem Heyetine başvurmanız gerekiyor.

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: -1 (from 1 vote)
 3. destekleriniz için öncelikle tesekkür ederim benim bu ay garanti bankasından gelen ödeme planında 65 milyon kart ücreti. bu bankadan 3 adet kartım var 10 seneyi geçer daha önce dilekçe yazdım alınmaması konusunda faks çektim olumsuz ve bu bankadan çektiğim kredi masraflarıda var.bunun gibi hscb finans evi gösterip para çektik 5 milyar kesildi morgıç sistemine göre imiş kapatmak gibi girişimde bulunduk cezası fazlaca kalsın denecek kadar ayrıca kart ücretleride alınıyor Ben Belediyede çalışıyordum yogunluktan itiraz ettim ama uğrasamadım şimdi 1 yıldır emekliyim destek ve yardımlarınızlla bu konuyla uğrasmak istiyorum.. Saygılarımla..

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 4. Ödemeleriniz düzgün yapıyorsanız öncelikle çağrı merkezi yada banka şubesiyle görüşüp bu aidatın iptalini talep edin. Kabul edilmezse bankaya dilekçe yazın bunu tahhütlü posta ile bnakya gönderin. Olumsuz cevap alırsanız taahhütlü gönderi fişi ve dilekçe fişinizle tüketici hakem heyetine başvurun. Olumlu sonuç alırsınız. Bu olay sadece kredi kartı aidatları içindir. Mortgage kredisi gibi kredilerde alınan dosya masrafı, hayat sigortası vb giderleri kapsamaz.

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 5. on senedir kredi kartı kullanıyorum bazı bankalarla icralık oldum yinede kart aidatını geriye dönük alabilirmiyim

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 6. Banakalr bu aidatları ödememek için çeşitli kurnazlık peşindeler. Bazı bankalar bu aidatların alındığını ispatlayın diyerek sizden kredi kartı hesap ekstresi talep edebiliyor. Sizin bankanız istemiyorsa ve bankaya borcunuz da varsa mahsuplaşmaya gidilebilir. Yani kredi kartı aidatı oalrak iade edilecek miktar borcunuzdan düşülebilir.

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 7. merhaba; ben 8 binlira ihtiyaç kredisi çekmiştim. bu parayla ilgili olarak dosya masrafını geriye alabilirmiyim.. cevaplarsanız sevinirim

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -2 (from 2 votes)
 8. ben 205 ten bu yana 6-7 defa kredi cektim ancak cogunun ayını yılını bile hatırlamıyorum ne yapmalıyım

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 3.0/5 (1 vote cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -3 (from 5 votes)
 9. Bankalar bu bilgileri vermekten çekiniyor. Bir yıldan öncesine ulaşamıyoruz vs gibi bahaneler üretip genel müdürlük arşivinden bilgi alabilmek için 50-100 TL ekstre parası isteyenler oluyormuş. Bankanızla uzlaşmacı bir şekilde konuarak halletmeye çalışıyın. Ardından BDDKya başvurabilirsiniz.

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 2 votes)
 10. kart aidatı idasi ve dosya masfrafı ile ilgili dilekçe örnekleriniz varmı varsa yardımcı olma şansınız var mı ?

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 11. ilk önce bu cabanız için size tesekkur ederim ama bu ıslemlerı ben 2 3 ay önce kredi kartı bulunan butun bankalara tahaütlü dilekçe yolladım ama bana bu dilekçeleri yollayan senmisin kardeşim gibi bir muhabbet bilem yapmadılarki şimdi ben kredi kartı aidatlarımı ve bankalardan kullandıgım ıhtıyac kredısı adı attında kesınlen kredi dosya masraflarını nasıl gerı alacam benı cepten arayıp bana tam bır bılgı verebılırsenız gercekten mutlu olacam suan paraya okadar ıhtıyacım varkı gelecek para bana ılac gıbı gelır tabıkı alabılırsem sızden en kısa zamanda haber beklıyorum tekrardan tesekkurler ve kolay gelsın sıze

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 12. Taahhütlü gönderilerin barkod nuamralarını yada gönderi fişlerinin fotopilerini de dilekçenize ekleyerek doğrudan tüketici hekem heyetine başvurabilirsiniz. Dilekçenizde ekte barkod numaraları yer alan dilekçelerime cevap verilememiştir diye not düşebilirsiniz.

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 13. benim 5 tane icralık hatta mahkemelik kartlarım vardı hepsini ödedim fazlasıyla ancak avukatlara ödedim şimdi bende dosya masrafı adı altında ödediğim paraları geri alabilirmiyim yoksa ümit etmeyeyimmi

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 14. Kredi kartında dosya masrafı diye bir şey olmuyor. Avukatlık ücretiyse o da mümkün değil. Sadece tüketici ve konut kredisi çekerken alınan dosya amsrafları bu kapsamda değerlendirilebilir.

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 15. Ben Garanti ve Finansbankla görüştüm . Yasal yollara başvurun dediler . Finansbank geriye dönük ekstre başına 1 tl istiyor . ptt den iadeli taahütlü dilekçeleri gönderdim haber gelmedi hakem heyetine başvurucam . Akbank şubeye verdiğim anda yanımda iade etti . Kardeşim Yapı Krediden 10 yıl geriye dönük aldı tüketici hakem heyeti kanalıyla .

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 16. 2006 da dügünüm icin 4 bin tl kredı çektim bana ödenen tutar 3700 tl oldu kalan 300 tl dosya masrafı denıldı teb den çektıgım bu kredının dosya masrafını almam mümkünmü

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 17. denizbank,yapıkredi,iş bankası,bank asya gibi bankalardan kredi kartlarım vardı hepsi son dönemlerde borç ödeyememe gibi sorunlardan iptal oldu.fakat deniz banktan kredi kart aidatı ve çektiğim kredinin dosya masrafı ve aidatını,yapıkredi,iş bankası ,bank asya nın kart aidatlarını geri alabilmem için neler yapmalıyım?
  şimdiden göstereceğiniz alakadan dolayı teşekkür ederim.
  saygılarımla.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 18. Yorumunuzun üstündeki cevapta gerekli açıklama yapılmış durumda.

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 19. 20 yıldır yapı kredi bankasından kredi kartı kullanıyorum her sene aidat kesiliyor müşteri hizmetlerini aradım hiç bir hak iddia edemezsiniz dediler banka kuralı dediler yardımcı olursanız sevinirim.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 20. Elbette öyle diycekler. Özür dileriz hata ettik hemen hesabınıza iade ediyoruz diyecek halleri yok. Bunları vermemek için diretebildikleri kadar diretecekler ve işi yokuşa sürecekler. Konu içinde de belirtilen Kredi Kartı Üyelik Aidatı Kesintisine İtiraz Dilekçesi konusundaki dilekçeyle yazılı olarak müracaat edip yazılı cevap isteyin. Olumsuz cevap gelirse kaymakamlığa bağlı tüketici hakem heyetine başvurun.

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 21. bilgileriniz için bende çok teşekkür ederim memnun oldum 2005den beride kıradi kartı vede sekiz dokuztane kıradi çektim bunların kesilen dosya masraflarını ve kart aidatlarını geri alabilirmiyim benide bilgilendiritsrniz çok sevinirim teşekkür ederim
  işbankasına gittim döküman için 100 tl masraf parası istedi

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 22. Sizin bu paraları geri almamanız için sizi bu tür masraflarla caydrmaya çalışıyorlar. Sizden kesilen miktar 100 TLden fazla ise dokümanı alın ve o dokuman masrafı için de aynı sürci başaltın. Önce bankaya itiraz edin. Ardından tüketici mahkemesi hakem heyetine başvurun.

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

Post Comment