SS Büyük Anadolu Kooperatifinden Koyun Keçi Üretimiyle İnanılmaz Kazanç Ortaklığı(!)

Sınırlı Sorumlu Büyük Anadolu Tarım ve Ziraat Ürünleri Üretim Pazarlama Kooperatifinden Keçi ve Koyun Üretim Projesiyle İnanılmaz Kazanç Ortaklığı ve Hayvancılıktan Zengin Olma Fırsatı(!)


Son günlerde televizyonlarda dönen reklamlara baktığımızda merkezi Ankara’da olduğu ifade edilen S.S. Büyük Anadolu Tarım ve Ziraat Ürünleri Üretim Pazarlama Kooperatifi’nin 10 keçi ve 10 koyun ile ortak olabileceğinizi söyleyen reklamları dönüyor.

İşte Büyük Anadolu Kooperatifinin reklam filmi:

Sınırlı Sorumlu Büyük Anadolu Tarım Kooperatifimizin üretim çiftliklerine 5 yıl ödemesiz ve faizsiz 10 koyun 10 keçi ile ortak olabilirsiniz. Koyun ve keçilerin bakımları kooperatifimizin bünyesinde kurulacak 1000 – 5000 arası küçükbaş ağıl ve üretim çiftliklerinde sağlanacaktır. Üyelikten itibaren üçüncü yılın sonunda o günkü artış tutarıyla orantılı olmak üzere üyelerimize her ay asgari bir ücret, tamamen faizsiz ve her ay kar payı itibariyle 2 kg et ve 5 kg süt ortaklarımıza verilecektir.

Reklam filminin metninin bu şekilde. Reklam filminde 10 koyun 10 keçi deniliyor. 10 koyun ve 10 keçi mi yoksa isteyen 10 koyunla isteyen de 10 keçi ile mi katılabiliyor burası reklam filminde net değil.

Yerel bir gazeteye röportaj veren Büyük Anadolu Kooperatifin çalışma şeklini ve çiftçilere olan faydaları hakkında açıklamalarda bulunan Balcı, “Keçi ortaklığımız, koyun ortaklığımız var. Tesisi kurduktan sonra çiftçilerimizi davet ediyoruz havuzda oluşması için. 5 keçi veya 10 koyun ile katılabiliyoruz. 5 keçi veya 10 koyunla katılan çiftçilerimiz 3. yıldan sonra bizden asgari tutarda maaş alıyorlar her bir üyemiz. Bugünkü asgari ücret 800 TL. Bu asgari ücreti nasıl veriyoruz? 5 keçi ile Kooperatifimize katılan bir çiftçimiz 3. yıldan sonra üretim çiftliğindeki keçi sayısı 50’ye ulaşıyor. Bu keçilerden günde ortalama 10 kilo süt alıyoruz. Keçi sütünün piyasada kilosu 4 TL civarında. Büyükköy Belediye Başkanı Mustafa Dinçay’dan yardımlarını bekliyoruz. Tesislerimiz içerisinde mazot tankerlerimizde olacak ve Çiftçilerimize mazot verirken yüzde 18 KDV’yi almayacağımız için çiftçilerimiz mazotu yüzde 18 ucuz alacaklar” dedi.

Burada da 5 keçi veya 10 koyundan bahsediliyor. İnternette bir sürü tartışma çıkmış. Hepsini okumadım fakat Büyük Anadolu Kooperatifine ortak olmayı düşünenlerin daha koyun ve keçi ırklarından haberi yok. Koyunlar Romanov koyunu, keçiler ise Halep keçisi olarak planlanmış. Irklar arasında en verimli olarak bunlar düşünülmüş.

SS Büyük Anadolu Kooperatifi Keçi ve Koyun Üretim ProjesiHalep keçisinin ve Romanov koyunun seçilme sebeplerine gelince:

• Et, süt, yapağı verimi ve deri kalitesi yüksek.
• Bir yılda iki kere gebe kalan ve her bir doğumda iki ile üç arası yavru veren.
• Her türlü iklim ve coğrafi koşula uyum sağlayan

Hayvan ırkları olması gösterilmektedir.

Öncelikle sadece bu açıdan bakıldığında kesinlikle kaçırılmaması gereken ve imkanı olan herkesin bu kooperatife üye olması ve bu kazanç imkanlarından faydalanması gerekiyor. Çünkü çok ekonomik ve kazancı bile başlı başına cazip bir olay. (Yazıyı sonuna akdar okumaya devam edin). Asıl olması gereken de bu tür bir organizasyon. Her çiftçinin tek tek bu işi yapmasına ve sabit maliyetlere ayrı ayrı katlanmasına gerek yok. Zaten bu işi de en cazip kılan olay bu. Fakat bir işe girmeden yada yatırım yapmadan önce mutlaka araştırma yapılması gerekiyor. Şimdi Saanen keçileri varken neden halep keçisi diye atlayanlar çıkmadan açıklayayım Saanenlerin süt verimi yüksek olduğu gibi yem tüketimi de yüksektir. Halep keçisi günlük 1-1.5 kg yemle doymayı bilen kanaatkar hayvanlardır.

Halep Keçisinin Özellikleri Nelerdir?


Halep Keçisi Süt Verimi: Helep keçileri yılda 280-300 gün verebilmekte ve günlük süt verimi 3-5 litredir. Zaman zaman 8,5 litreye kadar günlük süt verimi sağlanabilmektedir. Dünya şampiyonu olan Halep Keçisinin günlük süt verimi 12 litredir.

Halep Keçisi Et Verimi: Dişi Halep keçilerinin canlı ağırlığı 50-60 kg arasında iken erkeklerde bur akam 90-130 kg arasında değişmektedir. Halep keçisinin erkek çebiçlerinde et randımanı %52dir. Yani 100 kg ağırlığında bir erkek çebiç kesilip temizlendikten sonra kemikleri de çıkarıldığında 52 kg et kalmaktadır. 48 kiloluk kısmı kan, kemik, su, dışkı ve yem vb atıklardan oluşmaktadır.

Halep Keçisi Yavru Verimi: Halep keçisinin gebelik süresi 150 – 155 gün olup ortalama 5 aydır. İlk doğumda ortalama 1.6 yavru vermektedir. 10 gebe dişi keçi 6 ay sonunda 16 yavrusu ile birlikte 26’ya ulaşmaktadır. İlk doğumdan sonra bu sayı 2.4’e çıkmaktadır. İkinci doğumda 10 gebe dişi keçi 24 yavrusu ile 34 yavruya ulaşabilmektedir. Halep keçisi her mevsim çiftleşme yeteneği olan bir süt keçisi ırkı olup Mayıs – Temmuz ayları hariç yılın on ayında çiftleşebilirler. 5 ayık gebe süresi olan Halep keçisinin yavruyu emzirme ve toparlanma süresi de dahil edildiğinde 8 ayda bir ( iki yılda 3 defa) doğum yapabilmesi mümkündür. Fakat 8 ayda bir doğum bile keçileri aşırı yıpratır ve süt kaybına neden olur. Ayrıca çebiçleri (bir yaşındaki yavru keçiye verilen isim) bir buçuk yaşından önce çiftleştirmek yavru keçilerin küçük boylu olmasına ömür boyu daha az süt, et ve yavru vermesine neden olur.

Büyük Anadolu Kooperatifi Keçi ve Koyun Üretim Projesi Verileri Gerçekçi Değildir!


Halep keçilerinden günlük 10 litre süt elde edilmesi yukarıdaki verilerden de anlaşılacağı üzere imkansız olmasa da çok zordur. Ortalama veriye bakılırsa 6 litrelik süt verimi uygun görünmektedir.

Keçi sütü fiyatı litre başına 1.30 TLdir. Devlet desteği ile bu rakam 1.45 TLyi bulmaktadır. Bu rakamlar bireysel üreticinin eline geçen rakamlardır. Soframıza ulaşana kadar tüccar vb aracı komisyonları, nakliye, işleme, soğutma, paketleme vb masraflar dahil edildiğinde bu fiyat günlük keçi sütünde litre başına 4-5 TLyi bulmaktadır. Marketlerde ise uzun ömürlü UHT keçi sütünü 2.65 – 3.29 TL arasında bulabilirsiniz. Büyük Anadolu Kooperatifinin süt fiyatları beklentisi de geçekçi değil. Ya tüm sütü günlük süt olarak satacaklar ve çabuk bozulan iade edilen süt olmayacak şekilde ülkede talep üretecekler ya da rekabet edebilmek için uzun ömürlü keçi sütü fiyatını perakende 3 TL gibi bir rakama çekmek zorundalar. Ayrıca büyük marketlerin raflarında yer alabilmek için de market başına ortalama 500.000 dolar raf ücreti ödemek zorundalar. Buna halk arasında hava arası da deniliyor.

Halep keçisinin yavru verimine bakıldığında ise yılda iki defa yavru almanın imkansız olduğu görülüyor. 5 ay gebe kalan bir keçiyi doğumdan bir ya sonra çiftleştirmeleri hem insafsızlık hem de verim düşüklüğü ile sonuçlanacaktır. Kooperatife koyduğunuz 10 keçinin de dişi olduğunu ve bir buçuk yaşın üstünde çiftleşmeye hazır olduğunu varsayalım. Çiftliğe girer girmez bu keçiler çiftleştirilse 5 ay sonunda 16 yavru ile 24 keçiniz olur. Hayvanların yıpranmamsı için yetişkinlerin çiftleşmesini yılda bir yapmak mantıklı olduğundan ilk yıl 16 yavru ikinci yıl 24 yavru üçüncü yıl 24 yavru olmak üzere üç yılda 64 yavrunuz olur. İlk yıl gelen yavruların bir buçuk yıl sonra çiftleştirileceği düşündüğünde bunların ilk yavruları da 2,5 yıl sonra elde edilecek ve 16 yavrudan 25 yavru elde edilecek. 3 yılın sonunda keçi sayınız 10 tane sizin koyduklarınız 64 tane koyduğunuz keçilerin yavrusu ve 25 tane de ilk yavruların yavrularından gelenlerle toplam 99 adet olacaktır.

10 keçide 99 ise 5 keçide 50ye ulaşmak mantıklı görünüyor fakat bu hesaplamalarda dikkat edilmesi gereken bir nokta var. O da tüm keçilerin dişi varsayılmış olması ve halk arasında düşük dediğimiz yavru atma ve ölü doğum gibi vakaların meydana gelmediği ihtimali üzerine kurgulanmıştır. Erkek yavrulara doğum yaptıramayacağınız için bu rakamlar düşecektir. Ayrıca herkes sürüye dişi keçi koyarsa bunları dölleyecek erkek keçi (teke) bulmak gerekecek ve düşük sayıdaki tekenin de tüm sürüye yetişmesi zor olacaktır. Suni tohumlama ise pek tercih edilmemektedir.

Bu üretim aşamasında 3 yıl boyunca hiçbir keçiden süt alınamayacağını da göz ardı etmemek gerekiyor.

50 keçiden günlük 6 litre süt alırsak toplamda 300 litre sütü de 1,45 TL’den satarsak günlük 435 TL günlük gelir olur. Aylık 13000 TL süt geliri olur. Bunun 800-1000 TL’sini size aylık asgari ücret vermeleri de mümkündür. Tek mantıklı gelen kısım burası. Kalan 12000 TL ne olacak dersek bu rakamlar da kooperatifin yönetim masrafları, arsa, ağıl, çiftlik, entegre tesis kurulum ve giderleri; hayvanların veteriner, bakıcı, yem, su, aşı vb masrafları için değerlendirecektir. Muhtemelen yem üretimi için tarlalar da kiralanacaktır. Bir çok kişi üç yıl sonund ahayvan sayısını hesaplıyor fakat kimse de kalkıp üç yıl bu hayvanlar ne yiyip içecek dye düşünmüyor.

Keçi ve Koyun Üretim Projesinde Özel Şartlar Var Mı??


Merak edilen hususlardan biri de kooperatif ünvanındaki SS (Sınırlı Sorumluluk) hali. (Ortakların Kooperatif Borçlarından Dolayı Sorumlulukları: Ana sözleşmede ortakların sorumluluk şekli belirtilmemişse yasal olarak ortaklar sınırlı sorumlu kabul edilir. Böylece ortaklar kooperatif borçlarından dolayı sadece malvarlığı sorumlu olacak ve alacaklılar, alacaklarının tahsili için ortaklarının şahsi varlığına başvuramayacaklardır.) Sınırlı sorumluluk şu anlama gelmektedir. Kooperatif ortakları koydukları sermayeden ve taahhüt etikleri kadar sorumludur. En kötü senaryoda kooperatif batarsa koydunuz para batar. Tasfiye sonrası borcu kalırsa sizden ekstra para istenmez veya evinize haciz gelmez. Tasfiye sonucu ortada para kalırsa payınıza göre size düşeni alırsınız. Diğer bir güzelliği de ağıl kurup, çoban tutmak ve hayvanlara bakmak gibi bir sürü uğraştan sizi kurtarmış olmaları. İşi bilmeyip de hayvancılığa girip de batan bir çok kişi için uygun bir tercih olacaktır. İşin güzel yönleri bunlar.

En fazla 10 koyun ve 10 keçi ile katılım yapıalbiliyor. Yani 14000TLden daha fazla bir yatırım düşünüyorsanız bu mümkün değil. Ancak aile bireyleriniz ve tanıdıklarınız adına katılım yaparak bu engeli aşabilirsiniz. Ölüm vb durumlarda bir nesil mirasçılarınıza bırakabiliyorsunuz fakat sonra devir işlemi olmuyor. Yani çocuğunuza kalan payınızı çocuğunuz torununuza miras bırakamıyor.

Kooperatiften ayrılmak istenildiğinde katılım payınızın o günkü değeri size veriliyor. Örneğin iki yıl sonra ayrılmak işstediğinizde girişte 10 keçi ile girmişseniz o o 10 keçinin o günkü değerinde bir tutar size veriliyor ve çıkabiliyorsunuz. Yavrular kooperatife kalıyor. Onları da haklı oalrak yem vb masraflara saymak gerekiyor.

Büyük Anadolu Kooperatifine Ortak Olunur Mu?


Halep keçileri çiftlikten 450-750 TL arasında bir fiyatla satılıyor fakat SS Büyük Anadolu Kooperatifi 10 tanesi için 6000 TL tutarında bir meblağ talep ediyor. 6000TL yatırım yapıp üç yıl sonra aylık (2 kg et ve 5 litre süt için 50 TL) ve asgari ücret tutarında 775 TL desek her ay 825 TL’lik yıllık 9900 TL sürekli geliriniz olacak. Üçüncü yılın sonunda yatırım masrafınızı çıkarmış olacaksınız. Her ay da 825 TL maaşa bağlanmış gibi olacaksınız. 6000 TL’yi %10’den bankaya faize yatırsanız 4 yıl sonunda elinize geçecek stopaj sonrası net para 8470TL olacaktır. Gördüğünüz gibi banka faizinden bile karlı bir yatırım. İşte bu projeyi inanılmaz kılan da bu müthiş karlılık fakat madalyonun diğer yönüne de bakacak olursak:

Reklam filminde kullanılan keçiler muhtemel süt beyaz Saanen keçileri, fakat projede kahverengi renkli Halep keçileri kullanılacak. Halep keçilerinden de yukarıdaki özelliklere bakıldığında istenilen verimin alınamayacağı çok açık ve net. Ayrıca ağıl ve üretim çiftlikleri henüz kurulmamış durumda hepsi için 81 ilde yer bakılıyor. Belediye başkanlarından proje uygun arsalar isteniyor.

SS Büyük Anadolu Kooperatifinin web sitesine ulaşılamıyor. Bir web sitesi özellikle lansman yani tanıtım sırasında bilgilendirme amacıyla ilk yapılması gereken unsurlardan biridir. Kaldı ki kooperatif dernek vb organizasyonlar için .org uzantılı alan adları tahsis edilir. .com uzantılı alan adları ticari işletmeler için tahsis edilmiştir. Türkiye’de faaliyet gösteren kooperatiflerin web sitelerinin .org.tr uzantılı olması gerekmektedir. Bu konuda bir zorunluluk olmasa da usul erkan bu şekildedir.

En önemli sebebi en sona bıraktım. O da henüz faal bir tesisin olmaması ve 1117 tesisin ortada olmaması. Maketten satılan evler gibi bir proje durumunda.

Bu sebeplerden dolayı Büyük Anadolu Kooperatifi Keçi ve Koyun Üretim Projesi şimdilik bana güven vermiyor. Balıklama atlamak yerine bir müddet beklemekte ve gelişmeleri izlemekte fayda var. Proje vaad edilenler yrine getirilip hakkıyla yapıldığında hayata geçtiğinde kooperatife ortaklardan onlarca kat fazlasını kazandıracak potansiyele sahip. Büyük Anadolu Kooperatifi Projesi gerçekten de lanse edildiği gibiyse ilk katılacaklardan biri de benim fakat tesislerin kurulması ve gelişmelerin izlenmesi için bir müddet beklemeyi tercih ediyorum. Sizlerin de beklemesinde fayda görüyorum.

Sorularınızı ve görüşlerinizi yorum yazarak bildirebilirsiniz.

Ortak Ticaret

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 8.8/10 (27 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +11 (from 13 votes)
SS Büyük Anadolu Kooperatifinden Koyun Keçi Üretimiyle İnanılmaz Kazanç Ortaklığı(!), 8.8 out of 10 based on 27 ratings

Share this post

29 thoughts on “SS Büyük Anadolu Kooperatifinden Koyun Keçi Üretimiyle İnanılmaz Kazanç Ortaklığı(!)

 1. benim merak ettiğim dediğiniz gibi bukadar karlı bir iş bu mandırayı kuran her kimse o kendi başına yapsa yüzdeyüz kazanır niye bölüşsünki kazancını ayrıca bişey daha sorucam devlet garantisi varmı ortaklara?…..

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 3.0/5 (2 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)
 2. Kesinlikle devlet garantisi yok. Adı “Büyük Anadolu” olunca bazılarında devlet destekli imajı uyandırsa da tamamen özel bir kooperatiftir. Yarın kooperatifin iflası halinde tüm yatırımınız uçar gider.

  Kesinlikle kârlı bir iş fakat herkes her işi yapamaz. Sizin 2000 TL maaş verip 10 hayvana baktracağınız bir çobanla kooperatif 100 hayvana baktıracak. Siz bir süt sağma makinasıyla 10 koyun sağarken kooperatif 100 koyun sağacak. Sizin veterinere 10 keçi için verdiğiniz ücreti kooperatif 100 keçi için verecek. Sütü sağdıktan sonra süt bozulmasın diye soğuk zincir kurabilecek misiniz? Siz kesim için mezbahaya ücret ödeyeceksiniz kooperatif kendi mezbahasında kesecek. Siz yemi parayla alacaksınız kooperatfi kendi yetiştirecek ve kuraklık vb nedenlerle oluşan zamlardan etkilenmeyecek. Siz sütünüzü aracılara satacaksınız kooperatif kendi süt işleme tesisini kuracak. Siz 10 hayvan için mandıra bile kuramazsınzı ekonomik olmaz. Bunun gibi küçük yatırımlarda maliyetleri arttıran bir sürü neden ortaya çıkıyor. Fakat bir kaç ya da on yirmi kişi birleşip 1000 baş hayvan için kendi yörenizde de buna benzer bir tesis kurabilirsiniz. O zaman kendi soğuk zincirinizi de sütünüzü işeleycek mandıranızı da kurmaya değer.

  Ayrıca bir işi ypamak için yeterli sermayeniz yoksa mecburen sermayey tmamalamak için ortak bulup kazancı bölüşmek zorundasınız. Bir tesis için 17 milyon (eski parayla trilyondan) bahsediliyor. 1117 tesisin maliyeti 19 milyar TL (19 katrilyon) eder. Bu para IMFye olan borcumuuzun üç katı. Bu kadar çok nakit paraya sahip bir holding tanıyor musunuz? Yok. İşte bu parayı toplamak için ortak bulmak zorundalar. İşte güven kaybına neden olan en büyük noktalardan biri de bu. Bu para ortada olmadığından bahsedilen tesisler de ortada yok.Bu sebepel bekleyin ortak olmayın dmeyin.

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 5.0/5 (2 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: +6 (from 8 votes)
 3. İzzet Kütükoğlu · Edit

  Proje ilgi çekici. Bu tür entegre tesislerde karlılık kesinlikle fazla olur. Böyle bir organizasyona katılmak, parası olup üretim yapma imkanı olmayanlar için imkan demektir. Böyle organizasyonlar ülkede ekonomik devrim yaratır.
  Ben şunu düşünüyorum. On koyunla çiftlik kuran başarılı olma şansı olmayan kişileri destekleyen devlet, böyle organizasyonları neden desteklemez?
  Yukarıda ifade edilen rakamlar tutmasa bile, projenin başarı şansı bulunmaktadır. en büyük sorun, güven sorunudur. Bu konuda devlete görev düşmektedir. Sorun ortadan kalkarsa gayrı menkule, motorlu taşıta yatırım yapmayı düşünenler düşüncelerini değiştirebilir. Başarılı olunmasını temenni ederim.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +2 (from 2 votes)
 4. Devlet on koyunla başarılı olmayan kişilere verdiği destekleri bu projeye de verecek. Kooperatif hayvan başına destekelrden ve süt destekelrinden de sonuna kadar faydalanacak. Bu yüzden proje çok kârlı bir proje fakat araç e kadar iyi ve güvenli olsa da iş şoförde bitiyor. Aracın kaskosu da olmayınca güven sorunu ortaya çıkıyor.

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: +2 (from 2 votes)
 5. keçiler 1,5 yıl sonunda telef oldu kooperatif battık dedi. 6000 tl üzerine keçi sütümü içicez aslan sütümü…

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +5 (from 5 votes)
 6. Hangisini bulursank onu içeceğiz muhtemelen bu havalarda anca buz gibi kar suyu içeriz. Bu yüzden girmek isteyenler acele etmesin iş biraz daha netleşsin dedim. En azından güven sorunu bir şekilde çözülmeli. Bu arada benim yazımdan sonra .org uzantılı bir webitesi açmışlar. .org.tr için izin alamadılar sanırım.

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: +2 (from 2 votes)
 7. Mahmut YILDIRIM · Edit

  Müthiş karlılık ve yapılması da mümkün olabilir diye düşünüyor insan. Daha önce imga ve ekta gibi ineklerin bedelinin ödenerek girildiği (firmalar da güvenilirdi)ve 7. aydan itibaren inek başı aylık 180 lt çiğ süt bedeli veren işletmeler vardı. Bildiğim kadarıyla bu firmalar belli sayıya ulaştıktan sonra yeni ortak alımını durdurmuşlardı. Keşke burada da birkaç yerde başlayıp güven ortamının tesis ettikten sonra hızlansaardı. Güveni sarsan kısım 81 ilde 1117 tesis diye çok iddialı girişleri (acaba ? diye düşünüyor insan).. Ama gene de anadoludan bu tarz işletmelerin çıkmasını destekliyorum. Hem bir çok kişiye iş imkanı olabilir hem de yastık altındaki paraların bir kısmı da ekonomiye kazandırılabilir… Haklarında hayırlısı ama gene de bekleyeceğim…

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 8. bu ortakliga en az 5 keci ve 5 koyunlami katilmamiz gerekiyor yani toplamta 10 hayvan mutlaka almakmi gerekiyor

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 9. 10 tane keçi ya da 10 tane koyun alınabiliyor. En fazla 10 koyun 10 keçi olmak üzere toplam 20 baş hayvan olabiliyor.

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: -1 (from 1 vote)
 10. bazı yorumlardada belirtildiği gibi bu kadar büyük bir meblağı yönetecek ve bukadar büyük bir işin koordinasyonunu sağlayacak yöneticilerle ilgili hiçbir bilgi yok, güven unsurunun oluşması için çok daha detaylı bilgilere ihtiyaç var. sgk dan emekli olup ayda 1000 lira alabilmek için en az 25 yıl 300-500 lira prim yatırıp çalışmak lazım, burada 3000 lira yatırıp 3 yıl bekleyince ayda 1000 tl alıyosun mümkünmüdür.? eğer bu gerçekse ver 9000 lira bekle 3 yıl heray 3000 lira al yangel yat.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +2 (from 2 votes)
 11. Asgari ücret için 10 koyun + 10 keçi toplamda 14000 TL’lik bir yatırımdan bahsediliyor. Sadece 10 koyun alana yapılacak ödemeler daha düşük oalcaktır. Yine de buna rağmen dediğimiz gibi çok uçuk rakalar var ve bu meblağda bir yatırım Türkiye şartlarında imkansız.

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 12. çok büyük bir hesap hatası;
  tesis kapasitesi 1000- 5000 hayvan arası deniyor ve tesis maliyeti yaklaşık 10.000.000 TL olduğu söyleniyor şimdi hesaplayalım en büyük tesis 5.000 hayvan kapasiteli olacak ve üyeden hayvan başı 600TL para isteniyor. 5.000 x 600 tl = 3.000.000 TL olduğuna göre toplanan para tesis yapımına yetmiyor ortada tesis te yok .
  peki bu hayvanlar nerde üreyecek te 50 adet e ulaşacak?
  bırakın sonra keçileri kaçırmayalım……

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +4 (from 4 votes)
 13. ssbuyukanadolukoop.org diye resmi site açmışlar ve şöyle bir taahhütname yayınlamışlar. acaba mantıklı bir yatırım olurmu?

  TAAHHÜTNAME
  S.S.BÜYÜK ANADOLU TARIM VE ZİRAAT ÜRÜNLERİ ÜRETİM VE PAZARLAMA KOOPERATİFİ
  Konur 2 sk No 53/1 Tel : 0 312 418 09 13 -Çankaya V.D. 1930401209 ANKARA
   1163. Kooperatifler ana sözleşmesi madde 8 gereği; bir ortaklık payının değeri 100 TL’dir.
  Ortaklar en çok 5.000 pay taahhüt edebilirler. Ancak her ortağın en az 100TL pay taahhüt etmesi
  zorunludur. Ortakların taahhüt ettikleri pay bedellerinin en az ¼’ü peşin, geri kalanı ise yönetim
  kurulunca belli edilecek eşit aylık taksitler halinde en fazla bir yıl içinde ödenir.
   1163 Kooperatifler ana sözleşmesi madde 15 gereği; devir dışında bir nedenle ortaklığı sona
  erenlerin sermaye ve diğer alacakları, o yılın bilançosuna göre hesaplanarak, bilanço tarihinden
  itibaren bir ay içinde geri verilir. Ancak ortaklığı sona erenlerin yerine yeni ortak alınması halinde
  eski ortağın 21. Madde uyarınca ödediği gider taksitleri derhal geri verilir.
   1163 Kooperatifler ana sözleşmesi madde 16 gereği; ölen ortağın kanuni mirasçılarının 3 ay içinde
  temsilci tayin ederek kooperatife bildirmeleri halinde, ortaklık hak ve yükümlülükleri kanuni
  mirasçıları lehine devam eder.
   1163 Kooperatifler ana sözleşmesi madde 20 gereği; her ortak kooperatifin borçlarını karşı taahhüt
  ettiği pay kadar sorumludur. Üyeliğin başladığı tarihten itibaren 3.yıl sonunda başlayarak her 5 baş
  hayvan için her ay devletin belirlediği o yılın asgari ücret tutarının ödeneceğini, yine her 5 baş
  hayvan için haftada 2 kg et ve 5 litre sütün dağıtılacağını, et ve süt almak istemeyenler için ise etin
  ve sütün o günkü değerinin ödeneceğini,
   Üyelikten ayrılma durumunda üye kaç baş hayvanla katıldıysa, katılım sayısı kadar hayvanlarını
  alabileceğini ya da o günkü değerindeki ücretini alabileceğini,
   Üyelerin ortaklık katılım paylarının sigortalı olduğu ve risk taşımadığını ( Sigorta poliçeleri üyelik
  başladıktan(30) otuz iş günü sonra üyelere gönderilecektir. ) taahhüt ve beyan ederiz.
   1163 Kooperatifler ana sözleşmesi madde 5 gereği; kooperatifler süresizdir. Aksi durumda üyenin
  ödediği pay tutarı yetkili sigorta şirketi tarafından karşılanacaktır.
   İş bu taahhütname ortaklık belgesinin vazgeçilmez bir parçasıdır.
  S.S BÜYÜK ANADOLU TARIM VE ZİRAAT ÜRÜNLERİ ÜRETİM VE PAZARLAMA KOOPERATİFİ
  Başkan II.Başkan Muh. Üye

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)
 14. Gördüğünüz gibi he rşey çok güzel ve dört dörtlük görünüyor fakat sistem mantıksız. Bunu yapabilecek güçte bir mali bütçe KOÇ Holding’de bile yok. Ayrıca 20. madde gereği payınız oranında kooperatifin borçalrından sorumlusunuz. Kooperatifin içi boşaltılır veya iflas ederse payınız oranında borçlara katılmanız gerekiyor.

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 15. Telefonlarınız he meşjul çalıyor ortak olucaz ama sizlere ulaşamıyoruz başka i telefonunuz varsa lütfen iliriniz hep meşgul çalıyor

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 16. Muhtemelen sizi buradan duyamazlar. Bence ortaklık için en azından ilk tesisin kurulmasını bekleyin.

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 17. coook etkileyıcı ama garantısı yok

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 18. Sabah erken arayınca telefon meşgül çalmadı. Aynen burdaki gibi anlatılıyor. en az 5 koyun veya keçi ile sisteme girilebiliyor. Ancak neden böyle bir yatırım için banka kredisi almayı tercih etmediniz diye sorduğumda ” amacımız çok üyeli bir kooperatif oluşturmak ve işletmemizin sahibinin hayallerinde böyle büyük bir kooperatif sistemi var ” gibi bana göre saçma bir yanıt aldım. Bende aşağıdaki arkadaş gibi düşündüm ve çok cazip geldi ama bekleyip görmekte fayda var.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 19. almanyada denizfeneri t.c. de yimpaş ihlas holding enver ören vs.ler akıla geliyor ayrıca böyle büyk bir organizasyon planlayanların kimlikleri ve referansları önemlidir sonuç..: ….zede olma ihtimali var gibi görülüyor.selamlarım???

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 20. devletbaba da bir zamanlar çalışanlarına zorunlu olarak tasarruf kooperatifi kurup maaşlarından kesilen parayı geri ödeme şekli ve miktarı hafızalardan gitmedi daha selamlarım.???

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 21. Aynı fikirdeyim. Benim de ilk aklıma gelen İmza markalı yerli otomobil fikri oldu. Onda da daha ortada fabrika yokken bir prototoip araba ile yyola çıkılmış ve osnu hüsran olmuştu. Bu yüzden illa da katılmak istiyorum diyenlere tesisler kurulana kadar beklemelerini öneriyorum.

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 22. Arkadaşlar çok düşündüm,paramı dahi hazırladım… tesis olmayışı,devletin habersiz oluşu,mevcut var denilen tesislerin den ,kimsenin haberdar olmaması ,fotoraf belge gösterememeleri ve daha pek çok sebeb ten dolayı. bu işten uzak duruyorum.çok araştırdığım için yazma ihtiyacı duydum.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)
 23. Çok doğru karar vermişsiniz.

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)
 24. Merhaba arkadaşlar bu konu çok ilgimi çekiyor,koperatifçilik çok güzel ve yapılabilirliği yüksek ancak güvene dayalı tabiki. Biz dede günümüzde an az bulunan “güven” dir değil mi?Koperatif çoğul olmaktır güven olmazsa çoğul olunamaz,önce çoğalmalıyızki bir şeyler başarabilelim.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 25. Acaba bu işi organize eden kim?Hiç açıklama yapılmıyor.Ekta süt türü üyelikler tıkır tıkır işliyor.Sistemi devamlı hale getirebilirlerse karlı yatırım.Evet piyasaya güven vermeleri şart ilk olarak ta patron kim bilmek istiyorum.Devlet sırrı değil herhalde.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 26. * 3 yıl sonra ayrıldığımızda bize ne geri verilecek? Ana paramı, yoksa kar payı ile birliktemi?

  * Şirket batarsa bizde borçlarına ortakmı oluyoruz?

  * Bu kooperatifin yönetimi neden şeffaf olupta, eğer ortaklık yapıp bir yerlere ulaşanlar var ise, onlar ile röportaj yapıp, milletle paylaşmıyor.. (telefonda sorduğumda ortakların kişisel bilgilerin paylaşmıyoruz diyorlar, kişisel bilginin peşinde olan yok zaten, ortaklık yapmak isteyenler neticeye ulaşmış birilerini görmek istiyor..)

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 27. Arkadasar ben bu kooperatifte aktif olarak çalışan arkadasımdan öğrendiğime göre kişiler yapılan faliyetler hepsi yalan hepsi sahte 3 yıl içinde 1117 tesis yapacaklarını söyleyen koperatif yetkilileri Ahmet Balcı BAŞKAN Hülya Çetin ykü. HİKMET ÇETİ’NİN YİĞENİ BU ÜLKENİN İNSANLARINI ÖYLE GÜZEL DOLANDIRIYORLARKİ SAKIN PARANIZI BU İNSANLARA KAPTIRMAYIN ZİRA YAKINDA NE KOOPERATİF NEEDE KEÇİ KOYUN OLMAYACAK .SAYGILARIMLA DR. TUGÇA ERDEM.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 28. Arkadaşlar,
  bundan 16 ay önce aynı şekilde aksarayda buna benzer bir şirket süt ortaklığı adı altında bu şekilde cazip birşeyler sunarken, ben riske girdim ve ortak oldum. 7 ay bekledikten sonra aylık ineklere oranla süt bedeli verilecekti ve ben 55000tl riske atarak 11 inek aldım. 9 aydır aylık 2150TL alıyorum. Şüpheler doğaldır ama güven ile dürüstlük ile ben bu projenin de çok başarılı olacağını, ilk başta katılmanın, hem riskli ancak en karlı şekilde olacağını da düşünüyorum.
  Bugün aradım konuştum belge bilgi gönderecekler ve 20 başla üye olacağım… 3 yıl sonunda bu sitede umarım ineklerle ilgili yaptığım yorumlara bir yenisini de keçi ve koyunlarla ilgili ekleyeceğim…

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 1.0/5 (1 vote cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 29. Bu muhteşem projenin tutmasını isterdim.
  Lakin, kesinlikle herşey netleşmeden ahıllar kurulmadan.
  Devlet garantisi olmadan bu işe girmek hiç de mantıklı değil.
  Kolay para her zaman çok cazip gelmiştir.
  Güvenilir ve büyük bir iş adamının veya holdingin kendi imkanlarıyla alt yapıyı kurup.
  Daha sonra Devlet garantisi de eklenirse buna.
  O zaman bu işlere belki atılabiliriz.
  Ayrıca Diyanet işlerine de bu tarz garantisi olan ve hep kar vaad eden bir sistemin
  uygun olup olmadığını da araştırmalıyız diye düşünüyorum.
  Tabiki bu sözüm dini ve helal kazanç hassasiyeti olanlar için geçerlidir.
  Umarım güvenilir birileri bu projeyi helal ve sağlam yoldan başarır da bizde iştirak ederiz.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

Post Comment