Grand Opsiyon - 60 Saniye Opsiyonlarıyla Yatırımlarınıza Başlayın Bonus Fırsatını Kaçırmayın!
ana sayfa > Alternatif Enerji Kaynakları > Yenilenebilir Enerji Kaynaklarından Rüzgar Enerjisi Üretimi

Yenilenebilir Enerji Kaynaklarından Rüzgar Enerjisi Üretimi

Pazar, 30 Oca 2011 2.463 yorum ekle yorumlara git

Yenilenebilir Enerji Kaynaklarından Rüzgar Enerjisi Üretimi


Rüzgar enerjisi aslında, güneş enerjisinin dolaylı bir şeklidir. Çünkü güneş enerjisinin karaları, denizleri ve atmosferi her yerde aynı ısıtamaması nedeniyle oluşan sıcaklık ve basınç farkları rüzgarı ortaya çıkarmaktadır.

Solar Enerji Tasarrufu - Güneş Enerjisi Yapma Sırları Ekitabıyla Kendi Enerjimi Üretiyorum, Tasarruf Ediyorum, Çevreyi Koruyorum Geçmişte, gemilerin yelkenlerini şişirerek coğrafi keşiflerin yapılmasını sağlayan, tarımsal ürünleri öğütmek ve su pompalamak gibi amaçlarla kullanılan rüzgar günümüzde elektrik üretimi sağlayan modern rüzgar santrallerinin kurulmasını sağlamaktadır.

Yıllar önce kullanılan yel değirmenlerinde, rüzgar estikçe dönen pek çok kanat bulunmaktaydı, bugünün rüzgar türbinlerinde ise yalnızca iki veya üç kanat bulunmaktadır. Bu kanatlar, yel değirmenlerinde görüldüğünden çok daha uzun ( 25 m.’ye kadar) olabilmektedir.

Kanatlar, buhar türbinlerine çok benzer olarak, elektriği üreten jeneratörü çalıştırır. Kanatların daha uzun olması ve rüzgar şiddetinin artması türbinin elektrik üretimini artırır. Rüzgar türbinleri çevredeki engellerin rüzgarı kesemeyeceği yükseklikte bir kule üzerine yerleştirilirler. Zira rüzgar hızı hem yükseklikle artmakta, hem de daha az değişken olmaktadır.

Daha çok elektrik üretmek için türbinlerin rüzgar hızının sabit olduğu alanlarda kurulması uygundur ve bu nedenle de dünyada pek çok yer elverişli değildir. Rüzgar şiddeti 7 sınıfa ayrılmaktadır. Bunlardan 7. sınıfdaki rüzgarlar son derece kuvvetli, 2. sınıfdakiler ise esinti şeklindedir. Elektrik üreten türbinler için ise 4. sınıfdaki rüzgarların (yıllık ortalama rüzgar şiddetinin 19.2 km/saat) uygun olduğu kabul edilmektedir.

Rüzgar enerjisi üretiminde, 1600 megawattan daha fazla bir kapasiteye sahip Amerika, dünyada lider durumundadır. Ancak Batı Avrupa’da bu farkı çok hızlı bir şekilde kapatmaktadır. Amerika her yıl 3 milyon kw/saat elektrik üretmektedir ki bu yaklaşık 1 milyon kişinin senelik ihtiyacına cevap vermektedir. Bu miktarın % 90’ından daha fazlası üç büyük rüzgar çiftliğinde üretilmektedir.

Rüzgar enerjisinde elektrik üretiminin en önemli aracı rüzgar türbinleridir. Bu türbinlerde bir rotor, bir güç şaftı ve rüzgarın kinetik enerjisini elektrik enerjisine çevirecek bir jeneratör kullanılır. Rüzgar rotordan geçerken, aerodinamik bir kaldırma gücü oluşturur ve rotoru döndürür. Bu dönel hareket jeneratörü hareket ettirir ve elektrik üretir. Türbinlerde ayrıca, dönme oranını ayarlayacak ve kanatların hareketini durduracak bir rotor kontrolü bulunur. Rüzgar şiddeti yükseklikle arttığı için rüzgar türbinleri kule tepelerine yerleştirilir. Yatay ve düşey eksen sistemleri olmak üzere iki tür rüzgar türbini bulunmaktadır.

Enerji Tasarrufu - Su, Yakıt ve Enerji ve Tasarrufu Ekitabıyla Tükettiğim Enerjiden Tasarruf Ediyorum, Çevreyi Koruyorum Rüzgar enerjisi kirlilik yaratmayan ve çevreye çok az zarar veren yenilenebilir bir enerji kaynağıdır. Yeryüzünde % 95 gibi bir alanda rüzgar enerjisi elde edilebilir ve bu alanlarda aynı zamanda ziraat, ormancılık gibi faaliyetler de sürdürülebilir. Evsel kullanım için de iyi bir alternatif enerji kaynağıdır.

Tüm bu önemli avantajlarının yanı sıra, bazı ufak tefek dezavantajları da olmaktadır. Türbinlerin sesli çalışmaları, yakın çevrelerinde yaşayan insanlar için rahatsız edicidir. Bu nedenle yerleşim merkezlerinden ve hassas vahşi yaşam alanlarından uzakta kurulmaları gerekmektedir. Bölgesel olarak değişse de, genelde verimi düşüktür (%30).

Kaynak: IGEME Yenilenebilir Enerjiler ve Teknojileri Raporu 2011

Sorularınızı ve görüşlerinizi yorum yazarak bildirebilirsiniz.

Ortak Ticaret

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Bu Yazıyı Faydalı Bulduysanız Arkadaşlarınzla Da Paylaşmayı Unutmayın!

PinterestYenilenebilir Enerji Kaynaklarından Rüzgar Enerjisi Üretimi konusunu Ask, Bing, Google, Yahoo ve Yandex arama motorlarında arayabilirsiniz.

  1. şimdilik yorum yok.
  1. şimdilik geri bağlantı yok

Dikkat: Yorumlarınızın onaylanabilmesi ve varsa sorularınıza cevap alabilmeniz için yukarıdaki formu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmanız gerekmektedir. Sahte email adresi ile doldurulan uydurma yorumlar onaylanmadan silinecektir.

Bu Konu için Popüler Arama Terimleri:

enerji tasarrufu, tasarruf, fotovoltaik panel, güneş enerjisi üretimi için faizsiz kredi varmı, rüzgar enerjisinden para kazanmak, ruzgar turbini kazanci, rüzgar türbini, Rüzgar elektrik santralinin kazancı forum, ÜCRETSİZ ENERJİ ÜRETİMİ, sudan elektrik nasıl elde edilir, solar enerji üretim seti indir, rüzgar tribününe kosgeb desteği, rüzgardan elektrik nasıl üretilir, rappelz pırıltılı kanatlar, rüzgar enerjisi santrali kurmak istiyorum, bedava enerji üretimi, türkiyede rüzgar enerjisi, rüzgar tribünleri ve kazancları, rüzgar jeneratörü yapımı, rüzgar türbin kredileri devlet hibesi, RÜZGAR TRİBÜNÜNDE HİBE VAR MI, rüzgar tribünü kosgeb, rüzgar tribünü kazancı, rüzgar türbini enerji sistemleri para kazanmak, rüzgar tribünü optimizasyonu, rüzgar tribününe ortak, rüzgar tribünü ortak olma, rüzgar tribününden para kazanan var mı, rüzgar tribününden para kazanan, yenilenebilir enerji devlet hibesi, rüzgar tribünün kazancı, rüzgar tribününde kaldırma kuvveti aerodinamik, RÜZGÂR TRİBÜNÜ ROTOR HIZ KONTROLÜ OPTİMİZASYONU, rüzgar türbini kazanç, yenilenebilir enerji kaynaklarından para kazanın, yenilenebilir enerji kaynakları eğitim setleri, yenilenebilir enerji ile para kazanmak, yenilenebilir enerji eğitim setleri, yenilebilir enerjiden rüzgar tribünü yapımı, ucretsiz satilamaz tum ruzgar gunes enerjisi dosyalar indir, turkıyede uretılen ruzgar turbunlerı, rüzgar türbinine hıbe varmı, solar panel almak icin tesvik kiredisi, socco ruzgar turbunu, rüzgarla yolculuk eğitim seti nerede satılır, rüzgarla yolculuk eğitim seti nerede bulabilirim, ruzgardan para kazanmak, solar enerji üretim seti bedava indir, ruzgar turbinleri ortalama kazanc, rüzgar türbini yapımı